• Na trasie koleją od Chybia przez Żory i Rybnik do Nędzy pociągi mogą osiągać prędkość do 120 km/godz.
  • Przejazd z Żor do Rybnika skrócił się o połowę, do około 10 min.
  • Wzrosła przepustowość transportu towarów na liniach kolejowych Rybnickiego Okręgu Węglowego

Dzięki inwestycji, m.in. wymianie torów i sieci trakcyjnej, pociągi pasażerskie przyśpieszyły do 120 km/godz. W trakcie prac przebudowano 81 obiektów inżynieryjnych, w tym mostów i wiaduktów. M.in. odnowiono historyczny most Zamysłowski nad rzeką Nacyną w Rybniku, a także most w gminie Strumień nad Wisłą. Wyremontowano wiadukt ul. Chwałowicką w Rybniku.

Montaż 129 nowych rozjazdów wyposażonych w elektryczne ogrzewanie do usuwania śniegu i lodu, odnowienie i wyposażenie dziewięciu nastawnie, a także wyremontowanie 20 przejazdów podniosło poziom bezpieczeństwa. Na czterech przejazdach zamontowano dodatkowe urządzenia zabezpieczające. Monitoring, umieszczony na kluczowych skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami, zapewnia lepszy nadzór i możliwość szybszych reakcji.


Podróżni korzystają z nowych peronów na 10 stacjach i przystankach, w: Żorach, Szczejkowicach, Rybniku Gotartowicach, Rybniku Piaskach, Rybniku, Suminie, Górkach Śląskich, Szymocicach, Nędzy Wieś i Nędzy. W sumie 18 peronów zostało podwyższonych, żeby ułatwić pasażerom wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Jest nowe oświetlenie i nagłośnienie. Wymieniono nawierzchnię peronów na antypoślizgową, ze specjalną wypukłą fakturą wyznaczającą strefę bezpieczeństwa. Wszystkie obiekty zostały dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Na perony łatwiej można się dostać m.in. dzięki pochylniom i windom – informują PKP PLK.

Rewitalizacja linii kolejowych na odcinku Chybie– Żory– Rybnik– Nędza/Turze. Źrodło: PKP PLK

Trasę z Żor do Rybnika można przejechać w około 10 min. – wcześniej podróż trwała 20 min. O 10 min. skróciły się przejazdy z Wisły Głębce do Gliwic, a o kilka minut krócej jadą pociągi z Rybnika do Nędzy. Prace zwiększyły też przepustowość na liniach kolejowych Rybnickiego Okręgu Węglowego, ważnego fragmentu południowej obwodnicy Katowickiego Węzła Kolejowego. Składy mogą przejeżdżać szybciej i bezpieczniej m.in. po mostach, a transport stał się bardziej efektywny.

Projekt „Prace na liniach kolejowych nr 140, 148, 157, 159, 173, 689, 691 na odcinku Chybie–Żory–Rybnik–Nędza/Turze” o wartości 375 mln złotych netto był realizowany w latach 2017–2019 z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 i współfinansowany w 80% z funduszy unijnych. Wykonawcą było konsorcjum firm: Trakcja PRKiI, Strabag, ZUE.

Przeczytaj także: Czy polsko-chińskie konsorcjum zbuduje odcinek Rail Baltica?