Plany zarządzania ryzykiem powodziowym obejmują głównie działania ukierunkowane na zapobieganie, ochronę i właściwe przygotowanie do powodzi, w tym prognozowanie powodzi, oraz systemy wczesnego ostrzegania. W ramach ich przygotowania prowadzone są m.in. analizy rozkładu ryzyka powodziowego, kosztów i korzyści czy zgodności przyjętych wariantów działań z wymogami prawnymi i środowiskowymi, a także m.in. modelowanie hydrauliczne.

Opisywanym na wstępie zadaniem zajmie się konsorcjum firm: Arcadis sp. z o. o., Sweco Consulting sp. z o.o. oraz DHI Polska sp. z o.o. Odpowiedzialna za komunikację projektu jest Wide Vision Agencja Komunikacji sp. z o.o. Kontrakt realizowany będzie miedzy I kwartałem 2020 r. a II kwartałem 2022 r.


Obowiązek opracowania planów zarządzania ryzykiem powodziowym oraz ich cyklicznego przeglądu i aktualizacji wynika odpowiednio z art. 7 ust. 5 i art. 14 ust. 3 Dyrektywy 2007/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim, zwanej Dyrektywą Powodziową, przeniesionej do prawodawstwa polskiego poprzez ustawę Prawo wodne (odpowiednio art. 163 ust. 6 i art. 173 ust. 19-21 ustawy Prawo wodne). Po raz pierwszy w Polsce PZRP sporządzono i przyjęto w formie rozporządzenia w 2016 r. przez ówczesny Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej.

Przede wszystkim w ostatnich latach nie popełniliśmy wielu błędów, tworząc strategiczne dokumenty planistyczne związane z ochroną przeciwpowodziową. Komisja Europejska bardzo wysoko oceniła raporty z wdrażania przez Polskę postanowień Dyrektywy Powodziowej przedstawione na zakończenie cyklu planistycznego 2010–2015. Dobre produkty można jednak doskonalić. Ocena Komisji zawiera kilka zaleceń, które obecnie wdrażamy, realizując prace planistyczne w kolejnym cyklu – mówiła niedawno w rozmowie z nami Agnieszka Śliwa, główny specjalista wydziału planowania w departamencie ochrony przed powodzią i suszą Wód Polskich.

Przeczytaj także: Obszary zagrożone trzeba wyznaczać precyzyjnie