154 mln zł pochłonie modernizacja jazów Krępa, Groszowice i Dobrzeń na opolskim odcinku Odry. Z tej kwoty ponad 130,8 mln zł będzie stanowić unijne wsparcie, na co właśnie umowę podpisali przedstawiciele Wód Polskich oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Z uwagi na pandemię koronawirusa, podpisy złożono zdalnie.
Jaz Groszowice. Fot. Wody Polskie
W ramach remontu każdego z tych jazów zaplanowano m.in. wymianę zamknięć sektorowych na klapowe z napędem hydraulicznym. Przewidziano też np. przebudowę betonowych filarów, przyczółków i przęseł, a także kładek nad jazami, sterowni, tam rozdzielczych, ubezpieczeń poszurów czy brzegów. Powstać mają przepławki dla ryb dwuśrodowiskowych, nadbudówki maszynowni i kładki do osiedli przystopniowych. Ponadto praca jazów Krępa, Groszowice i Dobrzeń będzie monitorowana przez specjalne urządzenia kontrolująca bezpieczeństwo obiektów. Budowle będą też wyposażone w systemy automatycznego i zdalnego sterowania klapami.
Jaz Krępa. Fot. Wody Polskie
Te zadania to element większego projektu, udrożnienia szlaku wodnego i tym samym rozwoju transportu na Odrzańskiej Drodze Wodnej, która zaczyna się w Gliwicach, a kończy w Szczecinie, gdzie Odra uchodzi do Morza Bałtyckiego. Na żeglugę pozwala stabilny poziom piętrzenia wody, do czego służą właśnie jazy.
Jaz Dobrzeń. Fot. Wody Polskie
Ponad dwa lata temu Polska przystąpiła do Konwencji AGN, co jest jednym z elementów realizacji postanowień Białej Księgi Transportu, czyli strategii Unii Europejskiej dotyczącej rozwoju transportu. Zgodnie z nią do 2030 r. 30% drogowego transportu towarów na odległość większą niż 300 km należy przenieść na inne środki transportu, np. kolej lub transport wodny, zaś do 2050 r. powinno to być ponad 50% tego typu transportu.
Przeczytaj także: Pierwsza pogłębiarka zmierza już w kierunku Szczecina
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.