23 kwietnia br. w siedzibie Urzędu Morskiego w Szczecinie odbyło się przekazanie placu budowy wykonawcy inwestycji pn. ”Modernizacja toru wodnego Świnoujście–Szczecin do głębokości 12,5 m”. Pierwsza pogłębiarka refulująco-ssąca niedługo dotrze już do Szczecina.
Pogłębiarka. Fot. UM w Szczecinie
Jak podaje Urząd Morski w Szczecinie, roboty rozpoczną się od budowy dwóch sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim, gdzie dokonano już kontrolowanego zatopienia dwóch kilkukilometrowych rurociągów refulacyjnych, tzw. sinkerów. Na obydwu końcach każdego z rurociągów zostanie zainstalowany tzw. raiser (rurociąg z gumowych elementów o dodatniej pływalności), który od strony wyspy będzie połączony z pontonem rozkładającym urobek, od strony toru zaś będą się do niego podłączać pogłębiarki.
Nowe obiekty mają pełnić funkcję pól refulacyjnych. Zostaną zlokalizowane na wysokości 22. i 28. kilometra toru, kilka kilometrów na północny wschód od jego krawędzi. Sinkerami będzie na nie transportowany refulat wydobyty z dna podczas robót pogłębiarskich. Planowane jest wydobycie około 23 mln m3 urobku, a łączna pojemność nowych pól refulacyjnych, wraz z rezerwą, wyniesie niemal 40 mln m3.
Po zakończeniu realizacji projektu jedna z wysp pozostanie czynnym polem, zdolnym przyjąć materiał z bieżących prac czerpalnych; może to trwać nawet przez najbliższych kilkanaście lat. Na obydwu wyspach nasadzona zostanie roślinność, by tereny te mogły stać się w przyszłości także miejscem bytowania awifauny i różnorodnych siedlisk przyrodniczych – informuje szczeciński UM.
Modernizacja toru wodnego Świnoujście–Szczecin polegać będzie na pogłębieniu toru wodnego do 12,5 m, na odcinku około 62 km, z równoczesnym jego poszerzeniem do 100 m oraz m.in. przebudowę skarp brzegowych, pogłębienie i poszerzenie obrotnic dla statków, a także budowę dodatkowych konstrukcji hydrotechnicznych, w postaci dwóch sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim.
Całkowita wartość inwestycji wynosi około 1,4 mld zł, a termin zakończenia jej realizacji to 2022 r.
Przeczytaj także: Roboty kafarowe na budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.