W zakładach LG Polymers na południu Indii doszło do wycieku toksycznego gazu. Co najmniej 10 osób nie żyje, prawdopodobnie około 1000 odniosło obrażenia, a 300–400 trafiło do szpitali. Ewakuowano około 1500 mieszkańców okolicznych domów.
Zakładu LG Polymers. Fot. Twitter
- Toksyczny gaz rozprzestrzenił się w promieniu około 3–5 km
- W zasięgu jego działania znalazło się co najmniej pięć wiosek
- Styren zaburza działanie ośrodkowego systemu nerwowego
Według indyjskiego portalu thehindu.com w zakładach chemicznych w Visakhapatnam w stanie Andhra Pradesh doszło do wycieku oparów styrenu. Według wstępnych raportów gaz rozprzestrzeniał się w promieniu około 3–5 km na obszarze, gdzie znajduje się co najmniej pięć wsi (m.in. R.R. Venkatapuram, Padmapuram, B.C. Kolonia i Kamparapalem). Około 1000 osób miało problemy z oddychaniem.
Poszkodowanych przewieziono do szpitali rządowych Gopalapatnam i King George Hospital. Wśród co najmniej 10 ofiar śmiertelnych była kilkuletnia dziewczynka. Uruchomiono bezpłatny telefon dla osób dotkniętych skutkami wycieku.
Serwis firstpost.com podał, że rozprzestrzenianie się oparów styrenu w powietrzu zależy od prędkości wiatru, a służby starają się zneutralizować gaz za pomocą chemikaliów, jak 4-tert-Butylcatechol (TBC).
LG Polymers należy do południowokoreańskiego koncernu, produkuje wyroby z tworzyw sztucznych. Piyusha Goyal, indyjski minister handlu i przemysłu stwierdził, że firma zostanie pociągnięta do odpowiedzialności. O jej skontrolowanie, przeprowadzenie dochodzenia i natychmiastowe zamknięcie zaapelował Chandrababu Naidu, przewodniczący partii Telugu Desam. Zwrócił się także o oddelegowanie ekspertów weterynaryjnych do leczenia zwierząt dotkniętych toksycznym gazem.
Styrem służy m.in. do produkcji polistyrenu i gumy syntetycznej. Należy do podstawowych surowców w przemyśle tworzyw sztucznych. Do ludzkich organizmów dostaje się przede wszystkim przez układ oddechowy. Zaburza działanie ośrodkowego systemu nerwowego, drażni błony śluzowe, może prowadzić do marskości wątroby. Kontakt ze styrenem, w zależności od dawki, wywołuje objawy zatrucia ostrego lub przewlekłego.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.