Międzynarodowy zespół naukowców, w tym specjaliści z Politechniki Krakowskiej chcą dowieść, że zabytki mogą być wzorem ekologicznej i energooszczędnej transformacji. Projekt FuturHist łączy nowoczesne technologie z poszanowaniem historycznego dziedzictwa. Dzięki niemu można będzie obniżyć zużycie energii w budynkach historycznych o 60%.
Kamienica przy ul. Kościuszki 18. Fot. PK
- W projekcie uczestniczą naukowcy z sześciu państw
- Do sprawdzenia rozwiązań wybrano po jednym budynku w czterech miastach
- Zostaną stworzone standardy podnoszenia efektywności energetycznej zabytków
Budynek demonstracyjny w Krakowie
Przedsięwzięcie badawczo-innowacyjne jest realizowane w ramach unijnego programu Horyzont Europa. Uczestniczą w nim naukowcy z Włoch, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Polski, reprezentowanej przez Politechnikę Krakowską (PK). Cel to stworzenie standardów działań dla zwiększania efektywności energetycznej budynków historycznych.
Do projektu pilotażowego wybrano cztery budynki, po jednym w Kordobie, Edynburgu, Linköping i Krakowie. Z opracowanych rozwiązań będą mogły korzystać inne miasta z zabytkami. Zachowanie dziedzictwa kulturowego musi być połączone z wymaganiami ekonomicznymi i środowiskowymi współczesnych czasów.
Tysiące zabytków może przejść energetyczną metamorfozę
Skala wyzwań jest ogromna. Tylko w Krakowie wytypowano przynajmniej 3,5 tys. cennych historycznie budynków, które mogłyby przejść energetyczną metamorfozę. Budynkiem demonstracyjnym jest kamienica z pierwszej połowy XIX w. przy ul. Kościuszki 18. Wzorce rozwiązań zostaną opracowane w projekcie "FuturHist – Trwałe zabezpieczenie budynków zabytkowych w oparciu o indywidualnie opracowane zestawy interwencji".
Działania w Krakowie
Krakowska kamienica została już, w ramach projektu FuturHist, zbadana pod kątem ilości energii zużywanej każdego dnia, szczelności, parametrów termicznych cegieł, z których ją wybudowano. Dalsze prace są prowadzone z partnerami przemysłowymi z Włoch i Niemiec. Dotyczą zastosowania przyjaznych środowisku materiałów do termomodernizacji takich budynków. Takich, jak płyty do ocieplania od wewnątrz i od zewnątrz, których produkcja obniża emisję CO2 i ślad węglowy.
Rozwiązania do zastosowania w całej Europie
Wypracowane rozwiązania zostaną zastosowane w budynkach demonstracyjnych. W przypadku kamienicy w Krakowie zaplanowano, jak informuje PK, izolację ścian zewnętrznych, docieplenie od wewnątrz, wprowadzenie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czy wdrożenie inteligentnego systemu zarządzania energią. Sprawdzono także możliwości wykorzystania energii odnawialnej przy zasilaniu budynku.
Działania mają doprowadzić do ograniczenia zapotrzebowania zabytków na energię o minimum 60%, przy zachowaniu ich wartości historycznych i kulturowych. Opracowane zostaną uniwersalne standardy energooszczędnej modernizacji budynków historycznych do wdrożenia w różnych europejskich miastach.
Przeczytaj także: Lotnisko CPK z decyzją lokalizacyjną
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.