• Szwedzki fragment Baltic Pipe będzie liczyć 85 km
  • Całkowita długość podmorskiego gazociągu wynosi około 275 km
  • Dostawy surowca do Polski rozpoczną się w październiku 2022 r.

Fragment Baltic Pipe przechodzący przed szwedzkie wody będzie liczył około 85 km. Cała podmorska część gazociągu osiągnie długość mniej więcej 275 km, przechodząc przez akweny Polski, Szwecji i Danii. Zgoda na morski odcinek w Polsce została wydana 22 kwietnia br. przez wojewodę zachodniopomorskiego. Jeszcze w ubiegłym roku, władze duńskie wydały pozwolenie na dwie podmorskie części Baltic Pipe: od wybrzeża do granicy wód szwedzkich oraz od tej granicy przez wody duńskie w pobliżu Bornholmu do granicy polskiego obszaru Bałtyku.


Gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego ułoży spółka Saipem Limited z Włoch (umowę podpisano 30 kwietnia br.). Prace rozpoczną się w drugiej połowie 2020 r. Będą obejmowały m.in. przygotowanie placów budowy w miejscach wyjścia gazociągu na ląd w Polsce i w Danii oraz rozpoczęcie prac budowlanych związanych z budową tzw. mikrotuneli – czytamy w komunikacie.

W tym czasie rozpoczną się też badania na morzu poprzedzające układanie rurociągu. W I półroczu 2021 r. rozpoczną działania statki przygotowujące podłoże, a następnie, latem, ruszą prace związane z układaniem gazociągu. Eksploatację Baltic Pipe zaplanowano na październik 2022 r.

Pozwolenie udzielone przez Szwedów kończy fazę zdobywania zgód. Projekt wchodzi teraz w etap realizacji.

Decyzja ta pokazuje, że rząd szwedzki uznaje znaczenie projektu nie tylko dla Polski i Danii, ale również dla całej Unii Europejskiej w kontekście zacieśniania współpracy krajów UE, a także przede wszystkim uniezależnienia się od dostaw gazu ziemnego z Rosji – powiedział Tomasz Stępień, prezes spółki Gaz-System.

Baltic Pipe pozwoli na przesył do Polski 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego i 3 mld m3 surowca z naszego kraju do Danii.

Przeczytaj także: Baltic Pipe: komplet pozwoleń na budowę gazociągu w Polsce