Sercem tego obiektu, przewyższającym według naukowców Wielki Zderzacz Hadronów, ma być podziemny akcelerator kołowy o obwodzie 1,1 km. Będzie on służył do tego, żeby rozpędzić cząsteczki materii do wysokich energii: dzięki temu, że będzie to ogromna instalacja, będzie można uzyskać duży wolumen energii. Partnerzy projektu FAIR GmbH pochodzą z Niemiec, Finlandii, Francji, Indii, Rumunii, Rosji, Słowenii, Szwecji, a także z Polski. W budowie serca instalacji czynny udział biorą naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Jak podała uczelnia, zespół z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki pod kierownictwem prof. Leona Swędrowskiego opracuje i zbuduje systemy diagnostyczne dla magnesów nadprzewodzących, które rozpędzają strumień cząstek do wysokich energii.

Akcelerator przechodzić będzie przez podziemny tunel leżący do 17 m pod powierzchnią ziemi. Południowa część obiektu obejmuje głównie znajdujące się za nim pierścienie magazynowe i stacje doświadczalne.

Cieszymy się, że możemy wykorzystać ogromną różnorodność kompetencji naszej grupy, od budownictwa po inżynierię naziemną, w tym wyjątkowym projekcie badawczym – powiedział Thomas Birtel, prezes zarządu STRABAG SE, firmy odpowiedzialnej wraz z firmą ZÜBLIN za realizację zadania obejmującego budowę południowej części obiektu. Wartość kontraktu to 220 mln EUR.

Rozpoczęcie budowy planowane jest na czerwiec 2020 r., a jej zakończenie na lato 2023 r.

Dopełnieniem akceleratora kołowego jest kompleksowy system pierścieni i stacji doświadczalnych. Na terenie o powierzchni 150 tys. m² znajdą się w sumie 24 budynki, a także odcinki tuneli i złożona infrastruktura techniczna. Dwanaście z 24 obiektów zostanie wybudowanych przez konsorcjum ZÜBLIN i STRABAG, w tym różne obiekty podziemne do prowadzenia belek, budynki do przeprowadzania eksperymentów i magazyny. 

Przeczytaj także: Politechnika Gdańska postawi przystań dla celów naukowych