• Polskie drogi wodne nie spełniają wymagań Konwencji AGN
  • Na liście znalazły się trzy nasze szlaki
  • Do 2030 r. 30% drogowego transportu towarów należy przenieść na inne środki

W odpowiedzi na poselską interpelację Anna Moskwa, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, poinformowała, że zakończono już analizy: transportową oraz kosztów i korzyści wynikających z modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej. Z kolei trwa opracowywanie wstępnych koncepcji przestrzenno-technicznych; tę dokumentację resort przygotowuje we współpracy z Zarządem Morskich Portów Szczecin-Świnoujście. Ponadto pod koniec tego roku ministerstwo zamierza zlecić opracowanie prognozy oddziaływania na środowisko, a następnie przeprowadzenie konsultacji publicznych.


Program Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej obejmie również Kanał Śląski i szlak Kędzierzyn-Koźle–Chałupki (polski odcinek połączenia Dunaj–Odra–Łaba).

Drogi wodne w Polsce

W efekcie ratyfikowania przez Polskę w 2017 r. konwencji AGN nasze drogi śródlądowe stały się częścią europejskich szlaków wodnych (AGN zasięgiem obejmuje obszar od Atlantyku po Ural). Aby jednak mogły być wykorzystywane do międzynarodowego transportu, trzeba przeprowadzić na nich szereg inwestycji. Przystępując do porozumienia zobowiązaliśmy się do spełnienia kryteriów odpowiednich dla śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym („E”), czyli co najmniej IV klasy żeglowności. W przypadku Odrzańskiej Drogi Wodnej (E30), która ma być dostosowana do parametrów klasy Va, m.in. zlikwidowane zostaną tzw. wąskie gardła.

Na liście AGN znalazły się trzy polskie drogi wodne.

  • E30 – łączy Morze Bałtyckie z Dunajem w Bratysławie, na terenie Polski obejmując Odrę od Świnoujścia do granicy z Czechami;

  • E40 – łączy Morze Bałtyckie w Gdańsku z Dnieprem w rejonie Czarnobyla i dalej z Morzem Czarnym, na terenie Polski obejmując Wisłę od Gdańska do Warszawy, Narew oraz Bug do Brześcia;

  • E70 – łączy Holandię z Rosją i Litwą, na terenie Polski obejmując Odrę od ujścia Kanału Odra-Hawela do ujścia Warty w Kostrzynie, drogę wodną Wisła-Odra oraz od Bydgoszczy dolną Wisłę i Szkarpawę lub Wisłę Gdańską.

Obecnie drogi wodne w Polsce, za wyjątkiem krótkich odcinków, nie spełniają minimalnych międzynarodowych warunków żeglowności określonych przez AGN. Dodajmy, że Konwencja wskazuje też 10 lokalizacji polskich portów śródlądowych o międzynarodowym znaczeniu: Świnoujście, Szczecin, Kostrzyn, Wrocław, Koźle, Gliwice, Gdańsk, Bydgoszcz, Warszawa, Elbląg.

Przystąpienie naszego kraju do Konwencji AGN jest jednym z elementów realizacji postanowień Białej Księgi Transportu (strategia Unii Europejskiej dotycząca rozwoju transportu). Zgodnie z nią, do 2030 r. 30% drogowego transportu towarów na odległość większą niż 300 km należy przenieść na inne środki transportu, np. kolej lub transport wodny, a do 2050 r. powinno to być ponad 50%.

Przeczytaj także: Jak zapewnić drożność ujścia Wisły? Jest ważny dokument