Po kilkunastu miesiącach postępowania wydano zezwolenie na realizację budowy linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej. 1 lipca br. plac budowy przekazano generalnemu wykonawcy. Roboty rozpoczną się 13 lipca.
Wizualizacja pętli tramwajowej. Źródło: Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie
- Nowa linia Krakowskiego Szybkiego Tramwaju będzie liczyć 5 km
- Zaplanowano 23 przystanki i trzy parkingi P&R
- Na realizację inwestycji przeznaczono 26 miesięcy
Kilkanaście miesięcy zajęło w Wydziale Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa postępowanie w sprawie zgody na budowę nowej trasy tramwajowej.
Skomplikowany projekt
Było to jedno z najbardziej żmudnych i trudnych postępowań administracyjnych dotyczących inwestycji komunikacyjnej w ostatnich latach. Brało w niej udział ponad 6 tys. stron, które na poszczególnych jego etapach miały możliwość zgłaszania uwag i postulatów. Na szczęście udało się zgromadzić cały materiał dowodowy, wyjaśnić wszelkie wątpliwości zgłaszane przez strony postępowania i wydać tak oczekiwaną przez mieszkańców decyzję. Sam dokument ma ponad 200 stron, co świadczy o złożoności sprawy – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Napięte terminy
Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) wydano z rygorem natychmiastowej wykonalności, dzięki temu wykonawca wszedł już na teren budowy. Będzie miał jedynie 26 miesięcy na wykonanie zadania – dofinansowanie unijne trzeba rozliczyć do 2023 r., więc harmonogram jest napięty.
Linia Krakowskiego Szybkiego Tramwaju jest ważną inwestycją, długo oczekiwaną, jednak dla kierowców i pasażerów oznacza poważne utrudnienia. Ul. Opolska będzie zwężona do dwóch pasów ruchu (z trzech istniejących) w obu kierunkach od skrzyżowania z ul. Pleszowską do kładki nad ul. Opolską. Podczas budowy tymczasowych przystanków autobusowych dojdzie do lokalnych zwężeń do dwóch pasów w pobliżu skrzyżowań z ulicami Wyki i Pleszowską.
Źródło: ZDMK
Etap wstępny
- W trakcie etapu „0”, który potrwa około siedmiu miesięcy, wykonawca skupi się na przygotowaniu terenu budowy, w tym organizacji zaplecza i placów składowych. Usuwana będzie roślinność, która koliduje z planowaną inwestycją, budowane objazdy, prowadzone prace rozbiórkowe i archeologiczne w zakresie niezbędnym do realizacji zadania. Wykonawca zajmie się też przekładkami sieci uzbrojenia podziemnego, rozpocznie również budowę obiektów inżynieryjnych – informuje Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie (ZIM).
5 km linii, trzy parkingi P&R
Linia szybkiego tramwaju KST Krowodrza Górka–Górka Narodowa będzie miała 5 km długości i 23 przystanki. Jej początek to skrzyżowanie ulic Wybickiego, dra Twardego i Bratysławskiej, a koniec to pętla Górka Narodowa (z trzema peronami tramwajowymi). Przy niej zostanie zbudowany terminal autobusowy i parking P&R. Zaplanowano trzy takie parkingi z 447 miejscami postojowymi, wyposażone w stacje do ładowania samochodów elektrycznych.
Generalnym wykonawcą jest konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Usług Technicznych „Intercor” sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwo Inżynieryjnych Robót Kolejowych „Tor-Krak” sp. z o.o. Wartość zadania realizowanego w formuje „projektuj i buduj” wynosi 327 mln zł.
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020.
Przeczytaj także: Niesamowite znaleziska na budowie drogi S19
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.