• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

S7: prawie 5 tys. kolumn DSM na budowie wylotu z Warszawy

Opublikowano: 19-08-2020 Źródło: Menard, Keller, GDDKiA

Trwa budowa drogi ekspresowej S7 Warszawa–Grójec. Inwestycję podzielono na trzy odcinki. Obecnie odbywa się m.in. wzmocnienie gruntu pod fragment A – od węzła Warszawa Lotnisko do węzła Lesznowola.


Budowa drogi ekspresowej S7 Warszawa–Grójec. Fot. GDDKiA Budowa drogi ekspresowej S7 Warszawa–Grójec. Fot. GDDKiA

Odcinek A będzie mieć 6,6 km długości. Roboty związane ze wzmocnieniem gruntu zlecono firmie Menard. Te prace polegają na wykonaniu prawie 4840 kolumn w technologii DSM. Metoda DSM (ang. Deep Soil Mixing) to mieszanie gruntu na mokro (inaczej wgłębne mieszanie gruntu): wykonuje się pojedyncze kolumny, rzędy lub też 100% masową stabilizację. W taki sposób wzmocniony grunt staje się bardziej wytrzymały, do tego charakteryzuje się niższą wodoprzepuszczalnością i ściśliwością.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Generalnym wykonawcą odcinka A jest firma Polaqua. W ciągu trasy węzeł Warszawa Lotnisko–węzeł Lesznowola (dwie jezdnie po trzy pasy ruchu) powstaną dwa węzły drogowe: Zamienie i Lesznowola, a także m.in. osiem wiaduktów i kładka pieszo-rowerowa.

Pozostałe odcinki południowego wylotu z Warszawy w ciągu S7, Lesznowola–Tarczyn Północ (14,8 km) oraz Tarczyn Północ–początek obwodnicy Grójca, też są w realizacji.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Jak informuje GDDKiA, po wybudowaniu drogi S7 Warszawa–Grójec kierowcy zyskają nowy wyjazd z Warszawy w kierunku Krakowa. W efekcie podróżujący na południe kraju od Południowej Obwodnicy Warszawy (S2) do granicy woj. świętokrzyskiego i małopolskiego, a w przyszłości również do Krakowa, dojadą bezkolizyjną drogą ekspresową.

Przeczytaj także: Skomplikowane warunki na budowie drogi S6. Jak sobie poradzono?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!