PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK) planują budowę dodatkowych torów między Warszawą a Mińskiem Mazowieckim. Inwestycja ma umożliwić zwiększenie liczby składów przewożących pasażerów z podwarszawskich powiatów do stolicy. Na razie podpisano umowę na stworzenie studium wykonalności, które zainicjuje działania zmierzające do realizacji projektu po 2022 r.
Fot. PKP PLK
- Rozbudowa torów pozwoli oddzielić ruch aglomeracyjny od dalekobieżnego i towarowego
- Zaplanowano budowę dwóch łącznic w Mińsku Mazowieckim
- Studium obejmie odcinek torów o długości około 30 km
Koszty i możliwości techniczne
W studium znajdzie sią kompleksowa analiza możliwości technicznych i oszacowanie kosztów potencjalnej inwestycji. Ma też określić zakres prac i wskazać szczegółowe rozwiązania.
Rozbudowa torów z Warszawy w kierunku Mińska Mazowieckiego, oddzielenie ruchu aglomeracyjnego od dalekobieżnego i towarowego zwiększy potencjał kolei jako ekologicznego transportu oraz możliwości komunikacyjne mieszkańców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Koncepcje rozbudowy
Twórcy dokumentu zajmą się kwestiami budowy dodatkowych torów z trakcją elektryczną na odcinku od stacji Warszawa Rembertów do stacji Mińsk Mazowiecki liczącym około 30 km. Koncepcja zakłada rozbudowę trasy Warszawa Rembertów–Sulejówek Miłosna do czterech torów.
Takie rozwiązania pozwoli odseparować połączenia aglomeracyjne od dalekobieżnych i towarowych. W efekcie zwiększy się przepustowość szlaku, a prowadzenie ruchu będzie sprawniejsze.
Zakładane korzyści
Będą korzyści dla wszystkich grup podróżnych. Skorzystają codziennie dojeżdżający do pracy m.in. z miejscowości wzdłuż linii kolejowej Mińsk Mazowiecki, Sulejówek Miłosna czy Dębe Wielkie oraz podróżni w kierunku Siedlec lub Terespola. Wzrośnie znaczenie kolei w regionie. Poprawi się system komunikacyjny miast położonych przy linii kolejowej. Będzie możliwość uruchamiania większej liczby połączeń i ułożenia rozkładu jazdy w tzw. „takcie” – w stałych odstępach czasowych będą mogły kursować pociągi z regionu do stolicy – informują PKP PLK.
Nowe łącznice
Dodatkowo w studium pojawi sią analiza budowy dwóch łącznic kolejowych w Mińsku Mazowieckim. Mają one usprawnić przejazdy towarowe z Lubelszczyzny na północ Mazowsza. To ruch na liniach kolejowych nr 2 (Warszawa–Terespol) oraz nr 13 – na północ w kierunku miejscowości Krusze i Tłuszcz. Wykonawcy przeanalizują również możliwość budowy skrzyżowań wielopoziomowych i przejść pod torami, by zwiększyć poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym – czytamy w komunikacie.
Studium wykonalności dla projektu „Poprawa przepustowości linii kolejowej nr 2 na odcinku Warszawa Wschodnia–Mińsk Mazowiecki–Siedlce” ma zostać opracowane do III kwartału 2022 r. Opracuje je konsorcjum firm IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo Sp. z o.o. oraz IDOM Consulting, Engineering, Architecture S.A.U. Koszt dokumentacji to 2,9 mln zł netto.
Przeczytaj także: Podróże kolejowe między Warszawą a Radomiem będą trwały krócej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.