• Wychwytywanie, użytkowanie i składowanie CO2 ma być podstawą do redukcji emisji
  • Beton ma zdolność pochłaniania dwutlenku węgla podczas użytkowania
  • Pomóc może też dekarbonizacja energetyki i transportu

W stronę bezemisyjności

Organizacja UK Concrete należąca do Mineral Products Association (MPA), przekonuje, że zerową emisję CO2 można osiągnąć dzięki dekarbonizacji energetyki i transportu, czyli zastąpienie paliw z surowców kopalnych odnawialnymi źródłami energii i czystymi paliwami. Inne sposoby to wykorzystanie niskoemisyjnych cementów i betonów oraz stosowanie technologii wychwytywania, zużycia i składowania CO2 (ang. carbon capture, utilisation and storage – CCUS) w produkcji cementu.


Dokument strategiczny, zwany „Roadmap to Beyond Net Zero”, określa potencjał każdej technologii i możliwe do osiągnięcia oszczędności węgla. Uważa się, że technologia CCUS ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia zerowej produkcji netto i zgodnie z mapą drogową zapewni 61% wymaganych oszczędności węgla.

Bilans emisji poniżej zera

Kolejnym krokiem ma być doprowadzenie do ujemnego wyniku netto emisji CO2 w przemyśle betonowym i cementowym. Miałby in zostać osiągnięty dzięki wykorzystaniu naturalnych właściwości użytkowych betonu, w tym zdolności pochłaniania dwutlenku węgla. Dodatkowo można wykorzystać właściwości termiczne betonu w budynkach i konstrukcjach do redukcji emisji podczas ich eksploatacji.

Pierwsze kroki w celu wykorzystania alternatywnych rozwiązań branża już podejmuje. MPA prezentuje demonstracyjne technologie wodorowe i plazmowe, projekty współfinansowane przez rządowy Departament Biznesu, Energetyki i Strategii Przemysłowej (Department for Business, Energy & Industrial Strategy – BEIS).

Potrzebne wsparcie i zmiany w przemyśle

Branża liczy na rządowe wsparcie finansowe, które pozwoli na dopracowanie proponowanych technologii i wdrożenie ich w latach 30. MPA podkreśla, że redukcja emisji musi zostać osiągnięta przez ograniczenie emisyjności materiałów budowlanych w kraju, bez przenoszenia produkcji poza Wielką Brytanię.

Poczyniliśmy już znaczne postępy w redukcji emisji CO2, ale nie mamy złudzeń co do skali wyzwania, jakim jest emisyjność zero netto. Osiągnięcie tego celu będzie wymagało hurtowej dekarbonizacji we wszystkich aspektach produkcji, dostaw i użytkowania betonu i cementu. Przemysł betonowy i cementowy sam nie jest w stanie zapewnić zerowej wartości netto, a jej przekroczenie będzie możliwe jedynie przy skoordynowanym wsparciu ze strony rządu, a także znaczących zmianach w szeroko rozumianych sektorach budownictwa, energii i transportu – powiedział Nigel Jackson, dyrektor naczelny MPA.

Przeczytaj także: Sztuczna fotosynteza produkuje paliwo z dwutlenku węgla