Podpisano umowę na badania pilotażowe działań, jakie zostały zaplanowane w ramach inwestycji, której celem jest oczyszczenie gruntu oraz wody w rejonie dawnych zakładów chemicznych Zachem w Bydgoszczy.
Źródło: UM Bydgoszcz
Wykonanie tego zadania Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy powierzyła polsko-francuskiemu konsorcjum firm Remea sp. z o.o., Remea Societe par actions simplifiee a associe unique oraz Menard sp. z o.o. W ramach bieżącej umowy wykonawca zbuduje specjalne stanowisko doświadczalne, dzięki któremu możliwe będzie przetestowanie innowacyjnego sposobu pompowania, oczyszczania i zatłaczania wód podziemnych oraz oczyszczania gruntów. Wszystko to powinno potrwać do trzech miesięcy.
Potem, po uzyskaniu pozytywnych wyników badań, na przełomie tego i następnego roku podpisany z tym samym konsorcjum ma zostać kontrakt na, jak mówi Szymon Kosmalski, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, wybudowanie pełnowymiarowej instalacji, która będzie pracować nieprzerwanie do końca I kwartału 2023 r. Instalacja stanowić ma barierę zabezpieczającą osiedla Łęgnowo-Wieś i Łęgnowo przed zanieczyszczeniami napływającymi z kompleksu składowisk Zielona.
Poprzez zapobieganie rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń oraz oczyszczenie gleby, ziemi i wód podziemnych zlikwidowane mają zostać zagrożenia dla zdrowia ludzi, a także środowiska (w tym obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły oraz Morza Bałtyckiego).
O sprawie zanieczyszczeń w Bydgoszczy głośno było już wiele razy. Pisaliśmy o nich m.in. w artykule NIK sprawdzi, kto truje wodę w Bydgoszczy.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.