Pokrycie dachu powinno być wykonane z materiałów wytrzymałych na uszkodzenia mechaniczne, a także na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Świadomi inwestorzy coraz chętniej wybierają dachówki ceramiczne na pokrycie dachu. Dzieje się tak z kilku powodów...

Dachówki ceramiczne są wytrzymałe i trwałe. Są też bardzo estetyczne i przez dziesięciolecia (a nawet dłużej!) zachowują kolor i swoje właściwości. Duży wybór kształtów i kolorów pozwala dobrać je odpowiednio do stylistyki budynku i posesji. Przekonaj się, dlaczego warto wybrać dachówki ceramiczne.
Czym wyróżniają się dachówki ceramiczne?
Dachówki ceramiczne są przede wszystkim piękne i trwałe. Pokryty tym materiałem dach przez dziesiątki, a nawet setki lat zachowuje estetyczny wygląd. Dachówki ceramiczne nie tracą koloru pod wpływem działania promieni słonecznych, są mrozoodporne i odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie wymagają też konserwacji. Duże znaczenie dla trwałości dachu ma też ciężar tego materiału – dachówki ceramiczne dzięki swojej wadze nie poddają się nawet silnym podmuchom wiatru, dlatego zalecane są szczególnie w regionach, gdzie występują wichury i lżejsze pokrycie dachu mogłoby zostać łatwo zerwane.
Warto wspomnieć także o tym, że jest to produkt naturalny i bezpieczny zarówno dla środowiska, jak i osób, które przebywają w budynku. Większość firm oferujących tego typu produkty daje na nie wieloletnią gwarancję. Przykładowo dachówki ceramiczne Koramic od Wienerberger objęte są 30-letnią gwarancją mrozoodporności.
Jakie są rodzaje dachówek ceramicznych?
Dachówki ceramiczne występują w bardzo wielu rozmiarach, wzorach i kolorach. Do najczęściej wybieranych zalicza się m.in. dachówki płaskie, które w krajach Europy Zachodniej coraz chętniej stosowane są także do wykańczania elewacji budynku. Najbardziej uniwersalne są z kolei dachówki renesansowe, pasujące do budynków zarówno nowoczesnych, jak i nawiązujących wyglądem do historii i tradycji, np. w stylu dworkowym.
Warto zauważyć, że niektóre typy dachówek są szczególnie popularne w określonych regionach. Przykładem są dachówki holenderki (nazywane także esówkami), które bardzo często można spotkać na dachach w regionie Warmii i Mazur. Z kolei marsylki są charakterystyczne dla Małopolski.
Jak dobrać dachówkę do stylistyki budynku?
Dobierając dachówkę do stylistyki budynku, zwróć uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim zapoznaj się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Może bowiem okazać się, że w regionie, w którym planujesz budowę domu, konieczne jest zastosowanie konkretnego wykończenia dachu. Wiele osób, wybierając dachówkę, skupia się przede wszystkim na jej kolorystyce. Jest to ważna kwestia, ale pamiętaj też o kształcie dachówki. Najogólniej można je podzielić na nowoczesne i tradycyjne, a także uniwersalne. Tradycyjne, takie jak np. mnich-mniszka czy Esówka Sinus, służą do renowacji zabytkowych budynków. Na dachach prostych, nowoczesnych budynków sprawdzą się szczególnie dachówki płaskie. Okazale będą się prezentowały zwłaszcza dachówki płaskie w ciemnych kolorach. Natomiast do obiektów o klasycznej stylistyce możesz wybrać dachówki renesansowe, holenderki i dachówki reńskie w klasycznych odcieniach czerwonych i czerwono-brązowych. Jeżeli dach zgodnie z projektem ma mieć skomplikowane elementy lub wiele krzywizn, odpowiednia do jego wykończenia będzie dachówka karpiówka.

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.