• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Zazielenią się hałdy górnicze w Libiążu

Opublikowano: 25-11-2020 Źródło: Tauron

Terenowe testy nowych sposobów rekultywacji i zazielenienia hałd prowadzone przez Główny Instytut Górnictwa (GIG) w ramach międzynarodowego projektu RECOVERY właśnie się rozpoczęły. Na hałdzie górniczej w Libiążu zostaną posadzone setki roślin. Badania mają pomóc w opracowaniu sposobów unieszkodliwiania odpadów wydobywczych i innych terenów zdegradowanych.


Sadzenie roślinności. Fot. Tauron Sadzenie roślinności. Fot. Tauron
  • Podczas badań zostaną przetestowane różne podłoża neutralizujące kasowość gleb poprzemysłowych
  • Celem jest opracowanie skutecznych metod rewitalizacji skażonych terenów
  • Obszary zdegradowane wydobyciem będą służyć np. rekreacji lub wrócą do środowiska naturalnego

Podłoża ze skażonymi glebami

Projekt wpisuje się w inicjatywy Regionów Górniczych w Transformacji. W trakcie jego realizacji testom zostaną poddane różne mieszanki glebowe powstałe z ubocznych materiałów poprodukcyjnych z zakładów górniczych Tauron Wydobycie oraz z elektrowni Grupy Tauron.

Eksperyment polega na zaprojektowaniu i wykonaniu tzw. podłoży antropogenicznych z użyciem produktów ubocznych wydobycia węgla i wytwarzania energii na obszarze badawczym o powierzchni 4 tys. m2.

Testy rekultywacji

Nowatorskie pokrywy glebowe będą podczas prac rekultywacyjnych stosowane wariantowo. Ich zadaniem będzie neutralizacja kwasowości odpadów górniczych, która ograniczy możliwość wytwarzania kwaśnych odcieków mogących powstawać na hałdach lub innych obiektach poprzemysłowych.


Naukowcy z GIG opracowują metodę pozwalającą na wprowadzanie różnych siedlisk przyrodniczych, które mogą pełnić rolę rekreacyjną lub gospodarczą. Zdobyta podczas eksperymentów wiedza ma pozwolić na przywracanie poprzemysłowych nieużytków środowisku naturalnemu.

Nasadzenia

Fot. Tauron Fot. Tauron

Projekt międzynarodowy

Projekt RECOVERY wpisuje się w strategię środowiskową Unii Europejskiej i jest zgodny z założeniami inicjatywy Regionów Górniczych w Transformacji. Zostanie on zaprezentowany, jako projekt naukowy „rozwiązujący problemy środowiskowe na terenach pogórniczych”, w ramach spotkania Platformy sprawiedliwej transformacji – mówi dr hab. inż. Alicja Krzemień, kierownik projektu w GIG. Cieszy nas, że międzynarodowy projekt, który w głównej mierze realizowany jest w Polsce, przyciąga zainteresowanie innych regionów górniczych, które podobnie jak my muszą sprostać szczególnym wyzwaniom związanym z nadawaniem nowych funkcji terenom zdegradowanym działalnością przemysłową – dodaje.

Usługi ekosystemowe

W ramach projektu powstanie też nowatorski model wyceny usług ekosystemowych służący planowaniu i określeniu optymalnego sposobu rekultywacji skażonych działalnością wydobywczą gleb. Kontrolę nad efektami prac zapewni monitoring procesów przyrodniczych z wykorzystaniem analiz wody, gleby oraz zmian parametrów fizykochemicznych podłoża. W efekcie mają powstać skuteczne rozwiązania rewitalizacji hałd i innych zdegradowanych terenów przemysłowych.

Przeczytaj także: Zdalny monitoring zanieczyszczeń w spółce paliwowej

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!