470 mln zł wyniesie przeprowadzenie robót w ramach projektu „Prace modernizacyjne na Odrze granicznej w celu zapewnienia zimowego lodołamania – odcinek 1, 2 i 4”. Z tej kwoty 211,6 mln zł będzie stanowić unijne dofinansowanie, na co właśnie podpisano umowę.
Fot. Wody Polskie
- Inwestycję ujęto w polsko-niemieckiej umowie
- Przez większą część roku ma być zapewnione 1,8 m głębokości
- Wkrótce poznamy wykonawcę robót
Modernizacja zabudowy regulacyjnej ma być prowadzona na wysokości Słubic i Gozdowic. Roboty będą polegać na remoncie 113 i budowie trzech ostróg rzecznych oraz wzmocnieniu brzegów poprzez opaski, a ich cel to poprawa warunków nawigacyjnych na Odrze granicznej i dostosowanie jej do III klasy drogi wodnej.
Ma być bezpieczniej
Wszystko to powinno usprawnić prowadzenie zimowej osłony przeciwlodowej, zmniejszyć ma się liczba miejsc, w których mogą wystąpić zatory. Głębokość tranzytowa, co najmniej 1,8 m, ma być zachowana przez 240 dni w roku, co zapobiegnie powodziom zatorowym. To pierwsza tak duża inwestycja na tym odcinku Odry od kilkudziesięciu lat. Jest to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców bezpośrednio chronionych przed powodzią miast, ale także dla Szczecina i całej Odrzańskiej Drogi Wodnej. Podniesie ona poziom bezpieczeństwa regionu – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
Fot. Wody Polskie
W I kwartale 2021 r. powinniśmy poznać wykonawcę robót, a wszystko ma być gotowe w I połowie 2023 r. Poza unijnym wsparciem, pozostałe środki pochodzić będą z Banku Światowego. Inwestycję ujęto w podpisanej w 2015 r. umowie między polskim i niemieckim rządem, która dotyczy wspólnej poprawy sytuacji na drogach wodnych pogranicza.
Przeczytaj także: Wiceprezes Wód Polskich o powołaniu pełnomocnika rządu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.