• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Powtórny przetarg na projekt obwodnicy Szczytna. Są już oferty

Opublikowano: 11-01-2021 Źródło: GDDKiA

W drugim przetargu na przygotowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) obwodnicy Szczytna w woj. warmińsko-mazurskim złożono sześć ofert. Cztery z nich mieszczą się w budżecie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). W pierwszym była tylko jedna, a samo postępowanie unieważniono.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA
  • Obwodnica Szczytna będzie liczyć około 17 km
  • Zostanie poprowadzona w ciągu trzech dróg ekspresowych
  • Jej budowę zaplanowano na lata 2026–2028

Najtańsza propozycja nie przekracza 4,6 mln zł

Potencjalny wykonawca obwodnicy Szczytna w ciągu trzech dróg krajowych (nr 53, 57 i 58) ma wykonać studium i przygotować materiały do uzyskania decyzji środowiskowej. Oferty złożyło sześć firm, najtańsza, spółki Mosty Katowice, opiewa na kwotę około 4,58 mln zł przy zaplanowanym budżecie zamawiającego w wysokości 4,95 mln zł. Najwyższą cenę zaproponowało konsorcjum firm S.T.I. Polska (lider) i włoskiej S.Te.P. (ponad 5,75 mln zł).


Ocena ofert

Kryteria oceny, poza deklarowaną kwotą za wykonanie zadania, obejmują kwalifikacje oraz doświadczenie osób, które zajmą się jego realizacją. Rozpoczęła się analiza ofert. Według planów GDDKiA umowa z wybranym wykonawcą ma zostać podpisana w II kwartale 2021 r., a na realizację zamówienia przeznaczono 37 miesięcy.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Pierwszy przetarg nieważny

To już drugi przetarg na opracowanie dokumentacji obwodnicy Szczytna. W pierwszym zgłosił się tylko jeden oferent, który został wykluczony na podstawie przepisu art. 24 ust. 1 pkt 17 obowiązującej w 2020 roku ustawy Prawo zamówień publicznych. Według GDDKiA -firma przedstawiła informacje wprowadzające w błąd i mogące mieć istotny wpływ na decyzje podejmowane w postępowaniu o udzielenie zamówienia.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Obwodnica z węzłem drogowym

Obwodnica ma być jednojezdniową drogą klasy GP GDDKiA (główna ruchu przyspieszonego) o długości około 17 km i nośności konstrukcji nawierzchni 11,5 t/oś. W trakcie budowy powstanie węzeł drogowy Korpele, zostaną wykonane skrzyżowania z drogami lokalnymi, obiekty inżynieryjne oraz dodatkowe jezdnie do obsługi terenów przyległych do obwodnicy. Dojdzie też do przebudowy dróg publicznych kolidujących, pojawią się rozwiązania dla ruchu pieszego i rowerowego oraz obiekty i urządzenia z zakresu ochrony środowiska. Prace budowlane zaplanowano na lata 2026–2028.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Wyprowadzenie ruchu tranzytowego

Podstawowym celem inwestycji jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego i dalekobieżnego ze Szczytna poprzez zmianę przebiegu wszystkich dróg krajowych, przebiegających obecnie przez centrum miasta. Tym samym poprawi się komfort jazdy, bezpieczeństwo podróżnych i mieszkańców. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju – informuje GDDKiA.

Budowa obwodnicy Szczytna jest zadaniem z rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020–2030. W woj. warmińsko-mazurskim powstaną jeszcze drogi obwodowe Olsztyna i Dywit, Gąsek, Pisza oraz Smolajn.

Przeczytaj także: Zbliża się koniec budowy odcinka drogi S3 [zdjęcia]

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!