Jednym z podstawowych elementów meblowych wyposażenia laboratorium specjalistycznego (biologicznego, chemicznego, analitycznego, przemysłowego) jest wyciąg laboratoryjny – dygestorium. Podstawowym zadaniem dygestorium jest zapobieganie wydostawaniu się do laboratorium substancji niepożądanych. Takie substancje powstają w wyniku przeprowadzanych pod dygestorium reakcji chemicznych jak np. reakcji mineralizacji, syntezy itp. Substancje niepożądane mogą być trujące dla organizmu, agresywne, wybuchowe lub posiadające bardzo charakterystyczny zapach.
Fot. DanLab
Dygestoria są używane bardzo często w laboratoriach zajmujących się syntezą, gdzie nie zawsze jest znany wynik przeprowadzanej reakcji, w takiej sytuacji dla bezpieczeństwa osób w nim pracujących bezwzględnie przeprowadza się eksperymenty w zamkniętej przestrzeni dygestorium. Podstawowym wymogiem w laboratorium jest bezpieczeństwo i żaden, nawet najbardziej cenny eksperyment nie jest ważniejszy niż zdrowie i bezpieczeństwo personelu.
Możemy spotkać dygestoria standardowe z blatem roboczym oraz zabudową podblatową, w których to blat zwykle wykonany jest z ceramicznego spieku monolitycznego, rzadziej spotykamy już blaty z ceramiki wielkogabarytowej, gdyż jest to rozwiązanie niepraktyczne i niezapewniające wysokiej higieny pracy. Kolejnym typem dygestorium jest tzw. walk-in, gdzie jest brak blatu laboratoryjnego. Dygestoria walk-in wykorzystywane są w sytuacji, gdy mamy do czynienia z większymi gabarytowo urządzeniami laboratoryjnymi – jak np. duże reaktory wykorzystywane w reakcjach syntezy. Oczywiście możemy skorzystać z pośrednich rozwiązań, gdzie do dygestorium typu walk-in możemy wstawić typowy stół laboratoryjny albo nawet stół laboratoryjny wyposażony w specjalistyczne podnośniki, które pozwalają na umiejscowienie blatu na pożądanych wysokościach. Kiedy wykorzystywane są takie rozwiązania? Np. w reakcjach syntezy, gdzie podczas trwania danego procesu należy w pewnym momencie dodać kolejny składnik. Rozwiązania, jakie posiada w swojej ofercie firma DanLab pozwalają np. na obniżenie blatu do wysokości nawet 40 - 50 cm, dodanie „od góry” kolejnych substratów, katalizatorów lub przeprowadzenie innej „manipulacji”, po czym podwyższenie blatu do pożądanego poziomu. Po skończonych syntezach stoły, które mogą być wyposażone w kółka jezdne, z powodzeniem można wysunąć poza obręb dygestorium walk-in i bez problemu po skończonej reakcji manipulować poza dygestorium (np. rozmontować system do mycia).
Podstawowym zadaniem dygestorium jest usuwanie oparów poza obręb laboratorium, dlatego też najbardziej istotnym elementem jest sprawnie działający wyciąg. Odciąg, a właściwie cały system wentylacyjny powinien być regularnie sprawdzany, czy posiada odpowiednią siłę ciągu. W przypadku, gdy siłą ciągu jest zbyt mała, można wspomóc działanie dodatkowym wentylatorem wewnętrznym (umiejscowionym w obrębie pomieszczenia) lub zewnętrznym – najczęściej montowanym na dachu lub ścianie budynku. Cała instalacja powinna być wykonana z wysokogatunkowych materiałów oraz odpowiednio zbilansowana. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo - nie ma środków pośrednich, należy zadbać o dobrej jakości sprzęt, gdyż od tego może zależeć ludzie życie i zdrowie. Specjaliści wiedzą, w jaki sposób obliczyć zapotrzebowanie na wymianę powietrza pod dygestorium, wiedzą, jakie systemy zaproponować w przypadku ograniczonej możliwości odpowiedniego zbilansowania. Nowoczesne dygestoria mogą być wyposażone w różnego rodzaju systemy wspomagające, które przy zachowaniu najwyższej klasy bezpieczeństwa obniżają wymogi na dopływ powietrza do pomieszczenia nawet o kilkadziesiąt procent. Takie rozwiązania oferuje np. firma DanLab, warto zapytać o nie ekspertów.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.