W Wirkowicach (woj. lubelskie) – w miejsce istniejącej przeprawy nad rzeką Wieprz – powstał most kompozytowy. Do jego budowy zastosowano m.in. stal kortenowską, która charakteryzuje się podwyższoną odpornością na warunki atmosferyczne.
Most zespolony w Wirkowicach nad rzeką Wieprz: dźwigary główne i tymczasowe trawersy stalowe montowane w trakcie budowy. Źródło: ArcelorMittal
Obiekt pierwotnie zaprojektowano jako ciągłą, trzyprzęsłową konstrukcję zespoloną stalowo-betonową z płytą betonową. Na główną konstrukcję mostu składały się cztery walcowane dźwigary oraz stalowe trawersy, natomiast płyta betonowa łączyła się z konstrukcją nośną dzięki kołkom ścinanym.
Projekt ten został zoptymalizowany. Jak podało ArcelorMittal, które wyprodukowało i dostaczyło na budowę stal, w kompozytowej konstrukcji stalowej należało wykorzystać profile walcowane w nowym gatunku stali S460J2W + M wg PN-EN 10025-5:2019. Ich zastosowanie pozwoliło zmniejszyć ciężar i zwiększyć prześwit mostu. Zmiany wprowadzono także w zakresie elementów usztywniających. Spawane stalowe belki poprzeczne na podporach i zastąpiono betonowymi belkami poprzecznymi dla podpór końcowych i słupków pośrednich.
Jest to pierwszy w Europie most zespolony wykonany z kształtowników z samopatynującej się stali stali Arcorox® 460 produkowanej przez ArcelorMittal – podała spółka dodając, że stal ta należy do rodziny niskostopowych stali odpornych na korozję atmosferyczną. Poprzez wstępne tworzenie naturalnej, ściśle przylegającej, ochronnej powłoki tlenkowej – patyny, dalsze utlenianie podlega znacznej redukcji, tym samym eliminując konieczność zastosowania jakiegokolwiek systemu ochrony antykorozyjnej.
Most kompozytowy w Wirkowicach przez rzekę Wieprz: gotowy projekt. Źródło: ArcelorMittal
W ramach inwestycji w Wirkowicach dokonano przebudowy istniejącego trzyprzęsłowego mostu o konstrukcji belkowej przez rzekę Wieprz, w ciągu drogi powiatowej nr 3143L. Długość obiektu to 56,5 m. Przebudowa obejmowała rozbiórkę istniejącego mostu w zakresie konstrukcji przęseł, górnej części przyczółków, płyt przejściowych oraz górnej części filarów, a następnie naprawę pozostawionych elementów nośnych metodą torkretowania, wykonanie żelbetowych oczepów na filarach, odtworzenie górnych części przyczółków, wykonanie płyt przejściowych oraz montaż przęseł o konstrukcji zespolonej o podobnej rozpiętości. Ustrój nośny – według dokumentacji przetargowej – stanowić miały cztery belki stalowe zespolone z żelbetową płytą.
Przeczytaj także: Drogi, mosty, tunele – budowa tras ekspresowych w rozkwicie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.