Zaczynamy od cięcia

Już w czasie docinania odpowiednich elementów można zwrócić uwagę na kształt. Zamiast gwałtownych zmian kierunku cięcia, kantów, ostrych krawędzi, lepiej sprawdza się tworzenie bardziej zaokrąglonych rogów. Nie zawsze jest to możliwe, czasem takie rozwiązanie może po prostu nie działać. Jednak w wielu przypadkach jest to bardzo łatwy sposób na wydobycie dodatkowych walorów wizualnych. Do każdej pracy trzeba podejść indywidualnie, mając na oku funkcjonalność i celowość takich zmian, ale odrobina fantazji i kreatywności nadaje każdemu przedmiotowi niepowtarzalny charakter.

Uwaga na drzazgi!

Po wycięciu odpowiedniego elementu, jego krawędź nie zawsze jest idealnie równa. Często zauważyć można wystające drzazgi, które łatwo można sobie wbić w palec. Nie jest to z pewnością pożądana cecha produktu. W takim momencie warto sięgnąć po szlifierkę kątową. Odpowiednia, wysokiej jakości tarcza do szlifowania drewna pozwoli na wygładzenie każdej powierzchni. Nada jej miłą w dotyku i, przede wszystkim, bezpieczną fakturę.

Dokładne wyszlifowanie powierzchni pozwala na usunięcie z niej wszystkich zabrudzeń oraz wydobycia naturalnego wyglądu drzewa. W ten sposób pozbędziemy się również wierzchniej warstwy starego lakieru lub farby. Jest to istotny krok przed ostatnim etapem obróbki powierzchni drewnianych.

Zabezpieczenie powierzchni

W końcu nadszedł czas na nadanie konstrukcji jej ostatecznego koloru. Czasem warto sięgnąć po odpowiednią farbę (szczególnie gdy element wykonany jest z płyty wiórowej). W innym przypadku idealnie sprawdzi się zastosowanie samego lakieru bezbarwnego. Bardzo dużo zależy nie tylko od użytego materiału, ale również od wizji całości. Przy kreatywnej pracy każda metoda jest dobra, jeśli tylko stanowi świadomy wybór twórcy, ponieważ wszystkie rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

Lakier pozwala podkreślić i zachować naturalny wygląd oraz kolor wykorzystanego drzewa. Po jego zastosowaniu element będzie wyglądał bardziej naturalnie. Natomiast użycie farby pozwoli na przykład dopasować drewniany element do metalowej konstrukcji. Nie zawsze bowiem eksponowanie takich części wpływa korzystnie na całokształt.

Idealny element

Aby uzyskać odpowiednio obrobiony, drewniany element, warto podejść kreatywnie już do etapu jego wycinania. Jednak najważniejsza jest obróbka za pomocą tarczy do szlifowania drewna. To w tym etapie znikają niebezpieczne drzazgi, a powierzchnia staje się gładka i miła w dotyku. Jest to też przygotowanie do ostatniego etapu, czyli zabezpieczenia powierzchni przed kornikami oraz warunkami atmosferycznymi.