Przebudowa Pasażu Róży, jednej z największych atrakcji turystycznych Łodzi wkrótce się zakończy. W ramach programu rewitalizacji powiększono jego powierzchnię i stworzono zieloną enklawę w centrum miasta. Wszystko będzie gotowe już na początku maja.
Fot. ZIM
- 13 drzew, 1300 krzewów i 113 pnączy posadzono w Pasażu Róży
- Ściany budynku dawnego Hotelu Polskiego pokryto mozaiką
- Dla mieszkańców i turystów postawiono 33 ławki
Miejsce pełne zieleni
Obiecywaliśmy, że wiosną będzie można przespacerować się piękniejszym Pasażem Róży i dotrzymaliśmy słowa. W Łodzi powstał kameralny, przepiękny i zielony zakątek w samym centrum miasta. Prace są już na finiszu. Zakończyliśmy roboty brukarskie przy układaniu nawierzchni pasażu. Jest ona wykonana z płyt granitowych podobnych do tych na ul. Piotrkowskiej. Dla wygody spacerowiczów schody między ul. Piotrkowską, a ul. Zachodnią zostały zniwelowane. Na 700 m2 zasadziliśmy 13 dużych drzew, liczne krzewy aż ośmiu odmian róż, 12 grusz drobnoowocowych oraz 30-letni wiąz górski. Przy budynkach sąsiadujących z pasażem powstały trzy „zielone ściany” obsadzone bluszczem. W sumie w pasażu posadziliśmy 1300 krzewów oraz 113 pnączy – mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich (ZIM) w Łodzi.
Fot. ZIM
Przyjazna enklawa
Rozbudowa miejsca znanego każdemu mieszkańcowi Łodzi i przyciągającego turystów stworzyła przyjazną i zieloną część miasta. Ściany budynków podwórka przy ul. Piotrkowskiej 3, gdzie kiedyś gości przyjmował Hotel Polski, pierwszy taki obiekt w mieście, pokryto mozaiką z drobnych, nieregularnie pociętych luster. Dzięki zmianom instalacja artystyczna Joanny Rajkowskiej stała się częścią Pasażu Róży. Rekreacyjny teren będzie dostępny z trzech stron, łącząc się z placem Wolności oraz z ul. Zachodnią – dotychczas wejście było możliwe tylko od ul. Piotrkowskiej.
Fot. ZIM
Całość nawiązuje do tak dobrze przyjętych przez łodzian woonerfów (miejsc o wysokich walorach estetycznych, a jednocześnie funkcjonalnych). Mieszkańcy i turyści będą mieli do dyspozycji 33 ławki, 10 koszy na śmieci, osiem stojaków rowerowych i trzy podświetlane gabloty, informujące o wydarzeniach w mieście. O dobrą kondycję licznej i zróżnicowanej zieleni zadba automatyczny system nawadniający – informuje ZIM.
Fot. ZIM
Ograniczony ruch samochodów
Dzięki ustanowieniu w pasażu strefy zamieszkania piesi będą mieli pierwszeństwo przed samochodami. Ruch samochodowy zostanie zachowany tylko dla mieszkańców budynków przy ul. Piotrkowskiej 3, placu Wolności 2 i ul. Zachodniej 54. Nielegalnym wjazdom zapobiegną dwa automatyczne słupki drogowe chowane w posadzkę. Dodatkowo przed siedzibą Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych (AOIA) znajdą się trzy miejsca tymczasowego parkowania, a wgłębi pasażu trzy miejsca postojowe dla pojazdów osób niepełnosprawnych.
Fot. ZIM
Podczas prac wykonano też remonty instalacji podziemnych – kanalizacji, sieci wodnej i sieci gazowej, a także zabezpieczenie sieci grzewczej. Przebudowano też sieć elektryczną i wymieniono oświetlenie. Koszt inwestycji wyniósł 5,95 mln zł.
Przeczytaj także: Warszawa: są oferty na projekt wykonawczy Zielonej Marszałkowskiej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.