Firma Mostostal Warszawa zamierza zainwestować w budowę fabryki fundamentów dla morskich farm wiatrowych. Wiceprezes Jorge Calabuig Ferre przekonuje, że firma ma technologię, która przysłuży się polskiej energetyce odnawialnej.
Wizualizacja: Mostostal Warszawa
- W planowanej fabryce produkowano by fundamenty morskich farm wiatrowych
- Na lądzie powstawałby zestaw z turbiną
- Na morzu całość byłaby montowana z pływających doków
Innowacyjne rozwiązania
Spółka zamierza zaproponować inwestorom zaangażowanym w projekty morskich farm wiatrowych, które powstaną w wyłącznej strefie polskiej na Morzu Bałtyckim, innowacyjne rozwiązanie posadowienia farm wiatrowych, zintegrowane z montażem i transportem turbiny. Opiera się ono o betonową technologię GBS (Gravity Based Structure) z użyciem doków pływających. Dzięki temu można transportować kompletny zestaw – fundament z turbiną – z portu instalacyjnego na miejsce budowy farmy.
Produkcja wszystkich elementów w Polsce
Dzięki tej metodzie można wyprodukować na lądzie pełną instalację do posadowienia na dnie morza. Jednocześnie ma być sprawniej, szybciej, atrakcyjnie cenowo i ekologiczniej. Jorge Calabuig Ferre przekonuje, że wszystkie etapy budowy morskich farm wiatrowych będzie można zrealizować wykorzystując wyłącznie potencjał firm krajowych.
Firma planuje nie tylko zaoferować technologie, ale także produkować elementy składowe konstrukcji, czyli wybudować fabrykę fundamentów dla turbin wiatrowych. Aby jednak przejść do fazy inwestycji potrzebujemy odpowiednich warunków, by rozwijać krajowy potencjał offshore wykorzystując plany budowy morskich farm wiatrowych – podsumowuje wiceprezes.
Łączna moc projektów morskich farm wiatrowych to niemal 5,9 GW
Aktualne projekty elektrowni wytwarzających energię elektryczną z morskich wiatrów mają firmy PGE i Ørsted (2,5 GW), Polenergia i Equinor (1,4 GW), PKN Orlen i Northland Power (1,2 GW), Ocean Winds (400 MW) oraz RWE (350 MW). Według krajowych planów do 2040 r. mogą powstać na Bałtyku morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 8–11 GW.
Wsparcie dla morskich elektrowni
W lutym 2021 r. podpisano ustawę o wsparciu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, w którą wpisano mechanizm wieloletnich gwarancji cen energii elektrycznej (tzw. kontrakty różnicowe). Mogą na nie liczyć przedsięwzięcia najbardziej zaawansowane, które do 2027 r. będą w fazie operacyjnej lub rozwojowej. Część instalacji może zostać uruchomiona do 2025 r.
Przeczytaj także: Lokalizacja CPK oraz korytarze nowych linii kolejowych i dróg
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.