Budowa szpitala miejskiego przy ul. Kujaw to dla Gliwic jedna z kluczowych inwestycji. Aktualnie trwa przygotowywanie projektu, dokumentacja ma być przekazana miastu w III kwartale 2021 r. wraz z pozwoleniem na rozpoczęcie robót budowlanych. W IV kwartale projektant ma pozyskać decyzję umożliwiającą przebudowę zewnętrznego układu drogowego przy szpitalu. Równocześnie zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę prac budowlanych, które mają rozpocząć się pierwszej połowie 2022 r.
Wizualizacja szpitala. Źródło: Industria Project
- Powierzchnia szpitala wyniesie około 57 tys. m2
- Kształt budynku ma ułatwić funkcjonowanie w czasie epidemii
- Zaplanowano 356 łóżek dla pacjentów w pokojach jedno- i dwułóżkowych
Pięć kondygnacji
Szpital będzie budowany na planie litery H w linii północ-południe. Taki kształt ma lepiej dostosować budynek do działań podczas epidemii, a dodatkowo w porze letniej będzie się mniej nagrzewał. Zaplanowano pięć kondygnacji – podpiwniczenie, parter i trzy piętra, a także lądowisko dla helikoptera na dachu. Będzie też park dla pacjentów i odwiedzających oraz plac zabaw i teren rekreacyjno-sportowy dla najmłodszych. Prace projektowe prowadzi gdańskie biuro Industria Project.
Wizualizacja szpitala. Źródło: Industria Project
Powierzchnie z rezerwą na przyszłość
Powierzchnia szpitala wyniesie około 57 tys. m2 z rezerwą 2 tys. m2 na trzecim piętrze, którą będzie można przekształcić w dodatkowy oddział z 60 łóżkami. Na terenie inwestycji przewidziano też rezerwę pod budowę dodatkowego segmentu.
Wizualizacja szpitala. Źródło: Industria Project
Poradnie, SOR, bloki operacyjne
W placówce znajdzie się zespół poradni przyszpitalnych z 31 gabinetami, w poszczególnych segmentach 12 oddziałów łóżkowych, a w centralnej części budynku szpitalne działy obsługowe. Na parterze znajdzie się SOR z izbą przyjęć, w tym 10-stanowiskowy obszar tzw. triagu umożliwiający wstępną ocenę stanu pacjenta, obszar resuscytacyjno-zabiegowy z salą zabiegową, dwoma salami resuscytacyjno-zabiegowymi i salą intensywnej terapii, a także obszar konsultacyjny z pięcioma gabinetami dla dzieci i dorosłych. W pobliży będą gabinety diagnostyczno-zabiegowe. Na I piętrze pojawi się zespół bloków operacyjnych z siedmioma salami operacyjnymi, w tym z czterema hybrydowymi. Kondygnacje będą połączone klatkami schodowymi i windami.
Zaplanowano też 356 łóżek dla pacjentów w pokojach jedno- i dwułóżkowych, zlokalizowanych w 12 oddziałach. Elastyczny system umożliwi szybkie zmiany w strukturach oddziałów.
Wizualizacja szpitala. Źródło: Industria Project
Nowy układ drogowy
Zmieni się też układ drogowy: powstanie odrębny zjazd dla karetek z ul. Pocztowej, a sama ulica stanie się drogą bez przejazdu. Zaplanowano też zatoki dla autobusów, zjazd pod główne wejście szpitala i dwa parkingi dla pacjentów i odwiedzających (łącznie 353 miejsca postojowe). Powstaną parkingi dla pracowników i postój taksówek.
Wizualizacja szpitala. Źródło: Industria Project
Nowoczesny szpital jest miastu bardzo potrzebny. Projektowany obiekt przy ul. Kujawskiej, w sąsiedztwie ulic Ceglarskiej i Pocztowej, będzie miał zapewniony szybki i komfortowy dojazd z różnych części Gliwic, bliskość do zjazdów na Drogową Trasę Średnicową i węzła autostradowego Gliwice Sośnica. Układ drogowy w sąsiedztwie jest już zmodernizowany, konieczne są jedynie niewielkie korekty – komentuje Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic nadzorujący prace nad realizacją szpitala miejskiego.
Przeczytaj także: Dąbrowa Górnicza: powstaje ważne dla mieszkańców centrum przesiadkowe
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.