Polskie Koleje Państwowe (PKP) podpisały umowę z wykonawcą dworca kolejowo-autobusowego we Włocławku. Zaplanowano bryłę o nowym kształcie i nowocześnie wykończoną. W maju rozpoczną się prace, na początku powstanie dworzec tymczasowy, później zostanie rozebrany stary budynek.
Wizualizacja dworca we Włocławku. Źródło: PKP
- Panele fotowoltaiczne na dachu będą miały moc około 28 kWp
- Oksydowana miedziana blacha i płyty kompozytowe posłużą do wykończenia budynku
- Koszt inwestycji to około 25,7 mln zł brutto
Trzy kondygnacje
Nowy dworzec będzie miał trzy kondygnacje. Parter przeznaczono na strefę dla pasażerów z poczekalniami, toaletami i pomieszczeniem dla opiekuna z dzieckiem. Kasy biletowe będą rozmieszczone po dwóch stronach holu – w części południowej dla przewoźników kolejowych, a w części północnej dla operatorów komunikacji miejskiej oraz regionalnych połączeń autobusowych. Także na parterze wyznaczono przestrzeń dla lokali komercyjnych. Piętro będzie zagospodarowane przez Wydział Komunikacji Urzędu Miasta Włocławek.
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Pochylnie przy głównych wejściach do budynku, dwie windy prowadzące z poziomu -1 na parter w części południowej oraz z parteru na piętro w części północnej, odpowiednio przygotowane kasy biletowe i toalety mają sprostać potrzebom osób niepełnosprawnych. Zaplanowano też udogodnienia dla osób niewidomych i niedowidzących w postaci ścieżek prowadzących czy dotykowych map i oznaczeń.
Przestrzeń przed dworcem
Dworzec zostanie wykończony miedzianą blachą oksydowaną w ceglasto-brązowym kolorze i białą okładziną z płyt kompozytowych. Przed budynkiem w południowej części stanie wiata z 48 stanowiskami dla rowerów. W pobliżu znajdzie się skwer z ławkami i pergolą. Ławki pojawią się także w części północnej obok wejścia głównego do dworca i na peronie nr 1. Parking przy budynku będzie miał 21 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, dwa z nich będą przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami.
Odnawialne źródło energii
Na dachu dworca znajdą się panele fotowoltaiczne o łącznej mocy około 28 kWp. Rocznie wyprodukują ponad 26 tys. kWh energii elektrycznej, co obniży emisję CO2 o 21 tys. kg/rok – tyle w tym czasie pochłania 3 tys. drzew. Elektryczność zostanie wykorzystana na potrzeby budynku. Zostaną też zamontowane nowoczesne systemy bezpieczeństwa i zarządzania, m.in. monitoring czy BMS (zarządzanie systemami automatycznego sterowania).
Za realizację zadania odpowiada spółka Budimex, koszty budowy wynoszą około 25,7 mln zł brutto, a pokryją je środki budżetu państwa. Obiekt ma zostać otwarty pod koniec 2022 r.
Przeczytaj także: Arabia Saudyjska: luksusowe lotnisko już w budowie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.