• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Ghana: w listopadzie otwarcie terminalu w porcie Takoradi

Opublikowano: 11-05-2021 Źródło: constructionreviewonline.com, ghanaports.gov.gh, atlanticterminal.com.gh

W listopadzie 2021 r. zakończy się kolejna faza budowy wielozadaniowego terminalu morskiego Atlantic Multipurpose Terminal w porcie Takoradi. Zaawansowanie prac wynosi aktualnie 71%. Budowa obiektu rozpoczęła się w sierpniu 2019 r.


Port Takoradi. Fot. ghanaports.gov.gh Port Takoradi. Fot. ghanaports.gov.gh
  • Terminal będzie przyjmować statki klasy Post-Panamax
  • Będzie miał pięć nabrzeży o głębokościach 14 i 16 m
  • Obsłużą m.in. kontenerowce, statki RoRo i drobnicowce

Pogłębianie i wzmacnianie

Jesteśmy na finiszu tego etapu budowy i wierzymy, że w listopadzie 2021 r. obiekt będzie gotowy do eksploatacji – powiedział Nana Sackey, dyrektor generalny Atlantic Terminal Services.

Wartość projektu wynosi 210 mln USD, a roboty budowlane rozpoczęły się w sierpniu 2019 r. Generalnym wykonawcą jest firma Jan De Nul Civil Engineering, a inżynierem-konsultantem spółka Royal Haskoning DVH. Zakończono już pogłębianie akwenu głębokości 16 m przy nabrzeżu o długości 600 m. Trwa zabezpieczanie ściany samego nabrzeża i wzmacnianie podłoża o powierzchni 10 ha. Całkowita powierzchnia terminalu wyniesie 61 ha.


Wielofunkcyjność

Obiekt ma dokonać przełomu w branży przeładunków i transportu morskiego – dzięki osiągniętej głębokości będzie w stanie przyjąć największe kontenerowce na świecie. Zakupiono najnowocześniejszą infrastrukturę, żurawie, suwnice czy rampy, które będą stopniowo montowane na terenie terminalu.

Atlantic Multipurpose Terminal będzie przeznaczony do obsługi i magazynowania dostaw kontenerowych, ładunków RoRo, drobnicowych, drewna, boksytu i rolnych, jak kakao, pszenica oraz ropy naftowej i gazu.

Wizualizacja. Źródło: atlanticterminal.com.gh Wizualizacja. Źródło: atlanticterminal.com.gh

Pięć nabrzeży

Przedsięwzięcie obejmuje budowę kanału dostępowego i obrotnicy statków w akwenie o głębokości 17 m, dwóch nabrzeży o długości 795 m każde i głębokości 16 m dla kontenerowców i statków RoRo, a także trzech po 900 m i o głębokości 14 m. Powstanie też infrastruktura dostępowa, kolejowa i drogowa.

Nowoczesne wyposażenie

Terminal będzie przyjmować jednostki klasy Post-Panamax. Wyposażenie będą stanowić dwa dźwigi Ship-to-Store [STS] Post-Panamax, cztery suwnice bramowe, dwa ruchome żurawie portowe, dwa skanery do kontroli kontenerów, warsztat do serwisu maszyn i urządzeń, a także biura obsługujące ładunki. Na obszarze terminalu mają się też znaleźć magazyny umożliwiające składowanie lub przechowywania przeładowywanych produktów, od kontenerów i rur dla przemysłu naftowego, po ziarno i zboża.

Wizualizacja. Źródło: atlanticterminal.com.gh Wizualizacja. Źródło: atlanticterminal.com.gh

Koncesja na 20 lat

Wcześniejsze prace prowadzono w latach 2013–2017. Stopniowo pogłębiano port do 14 i 16 m, wykonano nabrzeże o długości 200 m przedłożone później do 400 m, a następnie do 800 m. Wydobyty materiał wykorzystano do rekultywacji portowych terenów. Aktualnie generalny wykonawca rozbudowuje nabrzeże do 1400 m i przeprowadzi prace wykończeniowe. Po zakończeniu inwestycji będzie operatorem terminalu przez 20 lat.

Przeczytaj także: Błyskawicznie rośnie centrum logistyczne w Porcie Gdynia

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!