Zabytkowy dworzec kolejowy w Witnicy (woj. lubuskie) odzyska historyczny wygląd elewacji, a jednocześnie zostanie wyposażony w nowoczesne rozwiązania proekologiczne.
Wizualizacja dworca w Witnicy. Źródło: PKP
- Powróci historyczna elewacja zabytkowego dworca
- W budynku będzie siłownia i sala fitness
- Dawny szalet stanie się wiatą rowerową
Dawne cegły do odnowienia
Spółka PKP podpisała umowę na przebudowę zbudowanego w 1857 r. dworca w Witnicy. Elewacje budynku odzyskają dawny, ceglany wygląd – po skuciu tynków cegły zostaną oczyszczone i poddane zabiegom konserwacyjnym. Na elewacje frontową i od strony miasta powrócą zegary stylizowane na urządzenia z początku XX w. Także stolarka okienna i drzwiowa zostanie wykonana na wzór pierwotnej, wymienione będzie poszycie dachowe.
Dla pasażerów nie tylko poczekalnia
We wnętrzu na parterze zaprojektowano przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol z ławkami, gablotami z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także pomieszczenie kasy biletowej oraz toalety. Pojawi się system informacji głosowej. Dodatkowe powierzchnie przeznaczono na lokal handlowo-usługowy oraz dla lokalnego samorządu. Na pierwsze piętro będzie można wejść po schodach lub pojechać windą, by odwiedzić gminną siłownię i salę fitness.
Cyfrowe zarządzanie budynkiem
Likwidacja barier architektonicznych pomoże osobom z niepełnosprawnościami. Będą udogodnienia dla niewidzących i niedowidzących, a pochylnia od strony peronów umożliwi wjazd wózków inwalidzkich. Pojawi się oświetlenie LED z automatyką sterującą, ocieplenie wewnętrzne, stolarka o niskim współczynniku przenikalności ciepła. Nad optymalizacją zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody będzie czuwać system BMS (ang. Building Management System) do zarządzania budynkiem. Bezpieczeństwo zapewnią systemy monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowe.
Wiata rowerowa zamiast szaletu
W otoczeniu dworca dawny szalet stanie się wiatą rowerową, garaże zostaną wyburzone, a na ich miejscu zaplanowano pięć miejsc parkingowych (w tym jedno dla niepełnosprawnych). W otoczeniu budynku zostaną położone chodniki i elementy małej architektury.
Łączny koszt całej inwestycji to nieco ponad 8 mln zł brutto. Jej zakończenie planowane jest w drugiej połowie 2022 r. Wykonawcą prac budowlanych na dworcu jest firma Gorem z Gdańska, natomiast dokumentację projektową opracowała pracownia architektoniczna Pas Projekt z Nadarzyna.
Przeczytaj także: Terminal promowy w Świnoujściu stanie się intermodalny
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.