• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Terminal promowy w Świnoujściu stanie się intermodalny

Opublikowano: 13-05-2021 Źródło: ZMPSiŚ

W świnoujskim terminalu promowym trwa przebudowa nabrzeża. Na placu budowy pojawiły się konstrukcje hydrotechniczna łoża pod rampę oraz stalowa rampy przeładunkowej. Terminal zostanie przystosowany do obsługi transportu intermodalnego, czyli przewozu ładunków z wykorzystaniem różnych środków transportu.


Fot. ZMPSiŚ Fot. ZMPSiŚ

Prace budowlane rozpoczęły się jesienią 2019 r. Rok później powstała estakada nad stacją kolejową Świnoujście (trwają przy niej prace), która skomunikuje zaplecze z terenem terminalu. Postępuje też budowa nowego stanowiska promowego powstałego z połączenia stanowisk nr 5 i 6. Będzie ono miało długość 294 m i umożliwi przyjmowanie największych promów na Bałtyku.

Fot. ZMPSiŚ Fot. ZMPSiŚ

Nowa, większa rampa

W marcu ruszyły roboty związane z montażem konstrukcji stalowej rampy ro-ro. Jest już jej konstrukcja hydrotechniczna, dostarczono stalową konstrukcję rampy. Montaż zaplanowano na sierpień 2021 r. Obiekt będzie miał 35 m szerokości i 180 ton nośności – dwa razy więcej niż u poprzedniczki. Pomiędzy ul. Dworcową a układem torów kolejowych (plac D) przeładunek naczep i kontenerów z lub na wagony kolejowe będą obsługiwać reach stackery (pojazdy z podnośnikami kontenerów). Trwa przebudowa przebudowie drogi komunikacyjnej wzdłuż terminalu przy ul. Dworcowej, od Dworca Morskiego do przejazdu kolejowego, prawie gotowy jest plac parkingowy na dla 170 TIR-ów przy ul. Duńskiej.

Fot. ZMPSiŚ Fot. ZMPSiŚ

Przebudowy i rozbiórki

Priorytetowe zadania to budowa nowych i przebudowa istniejących torów kolejowych oraz placów manewrowo-postojowych. Z kolei pasażerowie zyskają rękaw pozwalający na bezkolizyjne przemieszczanie się. Rozebrano też stare magazyny, rampy przeładunkowe, a także wyposażenie i umocnienia dna byłych stanowisk nr 5 i 6 na długości 300 m. Usunięto nawierzchnię i podbudowę dawnych parkingów. Wykonywane są prace elektryczne, teletechniczne oraz zbrojarskie.

Fot. ZMPSiŚ Fot. ZMPSiŚ

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście bada oferty w przetargu na dostawy specjalistycznego sprzętu (wozy kontenerowe, ciągniki siodłowe, tablety przemysłowe, radiotelefony i platformy kontenerowe wraz z akcesoriami).

Fot. ZMPSiŚ Fot. ZMPSiŚ

Inwestycja powinna być zakończona w 2022 r. Jej koszt to 185 mln zł. Projekt ma wsparcie z funduszy unijnego instrumentu finansowego CEF – Łącząc Europę.

Przeczytaj także: Katowice Airport: pandemia nie zatrzymała inwestycji

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!