• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Hulajnogi elektryczne – w życie weszły nowe przepisy

Opublikowano: 20-05-2021 Źródło: MI

Od dziś (20 maja 2021 r.) obowiązują przepisy znowelizowanej ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowe regulacje dotyczą urządzeń napędzanych elektrycznie oraz napędzanych siłą mięśni przeznaczonych do poruszania się po drogach publicznych.


Hulajnogi elektryczne Fot. Michael/Adobe Stock Hulajnogi elektryczne Fot. Michael/Adobe Stock
  • Hulajnogą elektryczną nie można przewozić innych osób
  • Prędkość dopuszczalna to 20 km/godz.
  • Za złe pozostawienie hulajnogi będzie wystawiany mandat

W nowych przepisach ustawodawca wskazał na trzy rodzaje pojazdów – hulajnogi elektryczne, urządzenie transportu osobistego (UTO) i urządzenia wspomagające ruch (UWR).

Źródło: MI Źródło: MI

Zgodnie z nimi, hulajnoga elektryczna to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego. Hulajnoga elektryczna, czy warto ją kupić?

Z kolei za UTO uważa się pojazd napędzany elektrycznie, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe, np. deskorolka elektryczna, elektryczne urządzenie samopoziomujące.

UWR to sprzęt sportowo-rekreacyjny przeznaczony do poruszania się w pozycji stojącej, napędzany siłą mięśni (np. rolki, wrotki, deskorolka).

Źródło: MI Źródło: MI

Zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym

W znowelizowanej ustawie wprowadzono pierwszeństwo pieszego w stosunku do kierującego hulajnogą elektryczną lub UTO (poruszającego się po części infrastruktury przeznaczonej dla ruchu pieszych). Zgodnie z nowymi przepisami, zabrania się m.in. kierowania hulajnogą elektryczną po jezdni, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/godz., a także pozostawiania hulajnóg elektrycznych i UTO na chodniku inaczej niż równolegle do jego zewnętrznej krawędzi. Hulajnogą elektryczną oraz UTO nie można przewozić innych osób, a także zwierząt i przedmiotów, zabronione jest także ciągnięcia lub holowanie innych pojazdów. Nie wolno kierować nimi w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu.

Źródło: MI Źródło: MI

Gdzie można jeździć hulajnogami elektrycznymi?

W ustawie wprowadzono zapis mówiący o tym, że hulajnogą elektryczną można poruszać się drogami dla rowerów lub pasami ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym porusza się lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/godz. Dodatkowo kierujący hulajnogą elektryczną zobowiązany jest korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/godz. – w przypadku, kiedy nie ma wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Z chodnika lub drogi dla pieszych można korzystać, ale tylko wtedy, kiedy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/godz. i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. W takiej sytuacji prędkość hulajnogi musi być zbliżona do prędkości pieszego, należy też ustępować pierwszeństwa pieszemu.

Źródło: MI Źródło: MI

Uprawnienia do kierowania hulajnogami elektrycznymi

Zgodnie z ustawą, kierujące hulajnogą elektryczną osoby w wieku 10–18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby, które ukończyły 18 lat, nie muszą mieć takich dokumentów. Dzieci do 10 lat hulajnogą elektryczną mogą poruszać się jedynie w strefie zamieszkania i tylko pod opieką osoby dorosłej. W przypadku dróg publicznych, jest to zabronione w każdej sytuacji. Podobne zasady dotyczą także urządzeń transportu osobistego.

Źródło: MI Źródło: MI

Zabronione jest przejeżdżanie hulajnogą elektryczną i UTO przez przejście dla pieszych.

Z kolei korzystanie z urządzeń wspomagającym ruch napędzanych siłą mięśni nie wymaga posiadania żadnych uprawnień i jest dopuszczalne bez ograniczeń wiekowych. Przy czym można poruszać się nimi po drodze dla rowerów lub po chodniku i drodze dla pieszych, z zachowaniem następujących zasad: m.in. jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego i ustępowanie pierwszeństwa pieszemu.

Źródło: MI Źródło: MI

Nowe przepisy regulują także zasady pozostawienia hulajnogi elektrycznej na chodnikach (m.in. szerokość miejsca zostawionego dla pieszych nie mniejsza niż 1,5 m). Wskazano też w nich np. wysokość opłat za usunięcie z drogi hulajnogi elektrycznej lub UTO. Taką dyspozycję może wydać policjant lub strażnik gminny (miejski).

Źródło: MI Źródło: MI

Szczegółowe parametry techniczne hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego zostaną uregulowane w rozporządzeniu ministra infrastruktury ws. warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Te przepisy będą stosowane jedynie do hulajnóg elektrycznych i UTO wprowadzanych do obrotu po 31 grudnia 2021 r.

Do tej pory stan prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego pozostawał nieuregulowany. Stwarzało to realne zagrożenie bezpieczeństwa na drogach i chodnikach. Dlatego przygotowaliśmy rozwiązania, które zwiększą bezpieczeństwo, w szczególności najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Przeczytaj także: Krakowska komunikacja miejska stawia na czyste rozwiązania

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia