Dynamiczny rozwój sektora rozwiązań wykorzystujących energię odnawialną przyczynił się do rosnącego wśród prywatnych inwestorów zainteresowania nimi. Wpływ na to ma zarówno aspekt środowiskowy, jak i atrakcyjne koszty związane z zakupem oraz instalacją wybranych urządzeń. Obecnie budowane domy i kompleksy mieszkaniowe coraz częściej wykorzystują niskoemisyjne źródła energii elektrycznej i cieplnej. Tendencja ta będzie rosła ze względu na większą świadomość konsumentów, postęp technologiczny oraz wymagania względem branży budowlanej.
Fot. pexels.com
Ze względu na liczne programy pozwalające pozyskać dofinansowania, nie tylko nowe budynki wyposażane są w tego typu systemy. Także obiekty modernizowane mogą korzystać z innowacji w tym zakresie. Do zyskujących popularność instalacji należy wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Odpowiednio dobrana nadaje się do zastosowania w niemal wszystkich wnętrzach mieszkalnych, a jej użytkowanie wiąże się z oszczędnościami oraz korzyściami zdrowotnymi.
Sposób działania rekuperatorów
Utrata energii cieplnej związana z wymianą powietrza w pomieszczeniach, zwłaszcza w starszych obiektach mieszkalnych, wpływa na zmniejszenie efektywności energetycznej budynków. Aby temu zaradzić, konieczne jest odpowiednie zaplanowanie systemu umożliwiającego ograniczenie tego zjawiska. Właśnie w tym celu montowana jest wentylacja z odzyskiem ciepła. Rekuperacja działa, wykorzystując mechaniczny sposób nawiewu świeżego i odprowadzania zużytego oraz zawilgoconego powietrza. Dwa strumienie – jeden zasysany spoza a drugi z wnętrza budynku – przechodzą przez rekuperator, w którym znajduje się wymiennik ciepła. Element ten odbiera część energii cieplnej z powietrza zużytego, aby następnie oddać ją strumieniowi nawiewanemu do pomieszczeń. W ten sposób możliwe jest odzyskanie od 70% do nawet 95% ciepła. Ostatecznie straty prowadzące do większych wydatków na ogrzewanie można znacząco ograniczyć zarówno w nowych, jak i starszych budynkach – będzie to zależne m.in. od innych systemów oraz technologii użytych do poprawienia ich efektywności energetycznej.
Rodzaje rekuperacji i ich przeznaczenie
Kwestia dotyczącą rodzaju urządzeń do wentylacji i odzysku ciepła wymaga wzięcia pod uwagę tego, czy system montowany będzie w nowym, czy też modernizowanym obiekcie. Bardzo istotne są też możliwości związane z ewentualną zabudową, a więc np. ilość miejsca na kanały wentylacyjne. Instalacje centralne są najczęściej zakładane w powstających domach, ponieważ warto uwzględnić rozmieszczenie rur oraz rekuperatora już na etapie planowania. Nie oznacza to, że w starszych budynkach ich montaż jest niemożliwy, częściej jednak zalecana jest w nich wentylacja decentralna. Tak zwany system jednorurowy zajmuje mniejszą przestrzeń, a jego zamontowanie jest stosunkowo proste. Całe urządzenie wykorzystuje jeden przewód umieszczony w przewierconej ścianie, który na zewnątrz łączy się z czerpnią, a wewnątrz z modułem wykończeniowym. W przypadku tego rozwiązania ściany pomieszczeń muszą być także zewnętrznymi ścianami budynku. Obie formy instalacji tego rodzaju dostępne są u producentów takich jak Stiebel Eltron, którzy oferują również pojedyncze elementy i dodatkowe wyposażenie ułatwiające zarządzanie urządzeniami. Warto przed zakupem zapoznać się z dostępnymi na rynku produktami oraz skorzystać z porady specjalistów, aby lepiej dopasować je do indywidualnych potrzeb.
Połączenie rekuperacji z innymi systemami
W celu osiągnięcia optymalnych efektów prowadzących do zmniejszenia negatywnego wpływu gospodarstwa domowego na środowisko oraz wydatków związanych z wentylacją mechaniczną warto zastanowić się nad połączeniem jej z innymi źródłami energii odnawialnej. Dzięki niskiemu poborowi prądu rekuperator nadaje się do zasilania za pomocą mikroinstalacji fotowoltaicznej. Montaż pompy ciepła sprawi, że będzie ono pozyskiwane w ekologiczny sposób i oszczędzane dzięki odzyskowi w systemie wentylacyjnym. Właściwie przeprowadzona termomodernizacja lub użycie na etapie budowy odpowiednich materiałów dodatkowo wpłynie na minimalizację kosztów. Zachętą do podjęcia tego typu działań są m.in. prowadzone projekty (np. Czyste Powietrze), pozwalające uzyskać dofinansowanie kupna oraz montażu wybranych systemów.
Wpływ prawidłowej wentylacji na zdrowie
Wymiana powietrza w pomieszczeniach jest ważna, aby zagwarantować ich użytkownikom odpowiedni komfort. Niesie ona za sobą również poprawę warunków we wnętrzach mającą bezpośredni wpływ na zdrowie przebywających w nich osób. Zarówno rekuperacja decentralna, jak i centralna skutecznie odprowadzają wilgoć oraz gwarantują, że nie będzie się ona osadzać na ścianach, szybach i sprzętach, co w dłuższej perspektywie zapobiegnie namnażaniu się bakterii oraz grzybów, a także rozwojowi pleśni. Dodatkowo systemy filtrujące wentylowane powietrze wyłapują z niego zanieczyszczenia w tym pyły, kurz i roztocza. Jest to więc bardzo dobre rozwiązanie dla alergików lub osób zmagającymi się z problemami układu oddechowego. Samo zapewnienie właściwych warunków w budynku może też przyczynić się do poprawy nastroju przebywających w nim osób czy zwiększenie efektywności pracy.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.