Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w Lublinie i Urząd Miasta Krasnystaw podpisały umowę dotyczącą realizacji tworzenia kwietnych łąk w dolinie rzeki Wieprz w granicach miasta. Wytypowano trzy miejsca spełniające wymagania siedliskowe dla takich zbiorowisk roślin.
Fot. Daniel/AdobeStock
- W Krasnymstawie w trzech miejscach wysiano łąki kwietne
- Mieszanka gatunków roślin jest odporna na susze i wchłania dużo wody podczas opadów
- Reguluje w otoczeniu temperaturę i wilgotność, sprzyja bioróżnorodności
Estetyczne i praktyczne
Lubelskie Wody Polskie realizują zadanie „Wspieranie bioróżnorodności w dolinach rzek oraz retencji i mikroretencji”. Na łąki kwietne składa się zróżnicowana pod względem siedliskowo-florystycznym roślinność, odporna na susze dzięki systemowi korzeniowemu i jednocześnie absorbująca znaczne ilości wody podczas intensywnych opadów. Dzięki temu walory estetyczne łączą się z praktycznymi – retencjonowaniem. Wśród gatunków składających się na wysiewaną mieszankę znajdują się rośliny miododajne, ważne dla owadów, przede wszystkim zapylaczy. Przedsięwzięcie Wód Polskich miało na celu utworzenie śródmiejskich płatów łąk z roślinnością kwitnącą z zróżnicowanym składzie gatunkowym.
Fot. Wody Polskie
Zabiegi rolne
Łąki kwietne tworzy się zwykle w okresie wiosennym i letnim. Prace agrotechniczne w Krasnymstawie prowadzono pod koniec maja, kiedy wysiewom sprzyjał pogoda. W wybranych miejscach, które dotychczas były użytkami zielonymi, przygotowano podłoże do zasiewu. Działania polegały na wyrównaniu nierówności terenu o charakterze grądzików za pomocą kultywatora i bron, ze względu na warunki wilgotnościowe gleb zminimalizowano zabiegi rolne, utrzymano jak najlepsze świeże gleby mineralne, ograniczono wykorzystanie ciężkiego sprzętu podczas ingerencji w edaficzną warstwę gleby.
Fot. Wody Polskie
Różnorodne gatunki
Obsiano trzy powierzchnie zróżnicowaną gatunkowo mieszankę nasion roślin jednorocznych i wieloletnich, łąkowych, ozdobnych, leczniczych i miododajnych. Większość gatunków łąkowych należy do rodziny motylkowatych. Kwitną one w drugim roku uprawy. Żyją w symbiozie z bakteriami brodawkowymi, które dostarczają roślinom azot, dzięki czemu lepiej rosną i rozwijają się. Wśród nich znajdują się koniczyna łąkowa Trifolium pratense i komonica zwyczajna Lotus corniculatus – informują Wody Polskie.
Rośliny ozdobne i zioła
Największy udział w mieszance miały rośliny ozdobne, jak kosmos podwójnie pierzasty, pszczelnik mołdawski, jastrun właściwy czy nachyłek barwierski. To dekoracyjne kwiaty o odcieniach żółtym, pomarańczowym, różowym, niebieskim i fioletowym. Część z nich przyjemnie pachnie, inne (czarnuszka damasceńska, len zwyczajny) mają dekoracyjne owoce. Na łąkach wysiano też rośliny stosowane w ziołolecznictwie i przemyśle farmaceutycznym, jak szałwia lekarska, melisa lekarska, jeżówka purpurowa, nagietek lekarski i ogórecznik lekarski.
Fot. Wody Polskie
Zastosowane na łąkę kwietną gatunki roślin charakteryzują się różnorodną budową morfologiczną kwiatów. Są wśród nich kwiaty wargowe, koszyczkowe, dzwonkowe i motylkowe. Dzięki temu łąki kwietne zwabiają większą grupę zapylaczy – pszczoły, motyle i muchówki, oferując im pyłek i nektar – czytamy w komunikacie. Łąki w drugim lub trzecim roku od wysiewu osiągają najlepsze walory florystyczne i krajobrazowe – wtedy kwitną rośliny wieloletnie.
Fot. Wody Polskie
Zalety łąk kwietnych
Łąki kwietne pomagają w zachowaniu i utrzymaniu potencjału retencyjnego oraz ograniczaniu skutków suszy, sprzyjają zwiększaniu bioróżnorodności jako siedlisko zapylaczy, motyli, drobnych ssaków i ptaków, a także innych, towarzszących gatunków roślin. Dodatkowo chronią gleby przed erozją wodną i wietrzną, produkują tlen, nawilżają i regulują temperaturę powietrza oraz gleby i wreszcie są estetyczne – dodają atrakcyjności krajobrazu miejskiego.
Przeczytaj także: Polsce grozi stepowienie. Rozwiązaniem mała retencja
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.