Wojewoda zachodniopomorski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla odcinka drogi ekspresowej S11 Koszalin–Zegrze Pomorskie. Roboty rozpoczną się w lipcu. To trzeci i ostatni fragment trasy między Koszalinem i Bobolicami.
Fot. jesiotr9/Adobe Stock
- Łączna długość S11 między Koszalinem i Bobolicami wynosi 48 km
- Odcinek Koszalin–Zegrze Pomorskie liczy 16,8 km
- Jego budowa zakończy się we wrześniu 2023 r.
Lipcowe prace obejmą rozpoznanie saperskie terenu i niezbędne inwentaryzacje, a zakończenie budowy nastąpi we wrześniu 2023 r. Inwestycję realizuje spółka Budimex.
Kontrakty z ubiegłego roku
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w lutym i marcu 2020 r. podpisała umowy na zaprojektowanie i budowę trzech odcinków drogi ekspresowej S11 między Koszalinem i Bobolicami o łącznej długości 48 km. Wykonawcy po zakończeniu prac projektowych złożyli wnioski o ZRID. Po wydaniu ostatniej decyzji wszystkie te trasy weszły w etap robót budowlanych.
Trzy odcinki S11 w woj. zachodniopomorskim:
- Koszalin–Zegrze Pomorskie (ZRID z 30 czerwca 2021 r.)
- Zegrze Pomorskie–Kłanino (ZRID z 24 czerwca 2021 r.)
- Kłanino–Bobolice (ZRID z 21 czerwca 2021 r.)
Przebieg trasy
Odcinek Koszalin–Zegrze Pomorskie o długości 16,8 km zacznie się od węzła Koszalin Zachód, którego północna część powstała w ramach budowy obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu drogi ekspresowej S6. Dalej będzie przebiegać w kierunku południowym na zachód od DW167. W okolicach Niekłonic zaplanowano parę miejsc obsługi podróżnych. Na południe od Niedalina S11 przetnie DW167 i skieruje się na wschód. W miejscu przejścia przez drogę wojewódzką znajdzie się węzeł drogowy Zegrze Pomorskie. Za nim rozpocznie się kolejny odcinek Zegrze Pomorskie–Kłanino.
Źródło: GDDKiA
Dwujezdniowa droga ekspresowa o dwóch pasach ruchu w obu kierunkach zostanie poprowadzona nowym śladem, innym od istniejącej DK11.
Odszkodowania dla właścicieli nieruchomości
Decyzja ZRID oznacza przeniesienie na Skarb Państwa własności nieruchomości przeznaczonych pod drogę. Dotychczasowi właściciele otrzymają odszkodowania. Procedurę prowadzi wojewoda zachodniopomorski. Wyznaczeni przez niego rzeczoznawcy na podstawie oględzin nieruchomości ocenią ich wartość, a GDDKiA wypłaci należności.
Przeczytaj także: S6 od Słupska do Trójmiasta: umowa na kolejny odcinek
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.