Kończą się roboty w tunelu pod Ursynowem. Po oddaniu obiektu wszystkie odcinki S2 Południowej Obwodnicy Warszawy będą połączone. Jednak najbliższy termin to prawdopodobnie wrzesień.
Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA
- Systemy bezpieczeństwa w tunelu są zgodne z unijną dyrektywą tunelową
- Nad sytuacją w obiekcie będą czuwać pracownicy i systemy w Centrum Zarządzania Tunelem
- Zaawansowanie prac na ursynowskim odcinku S2 przekracza 95%
Trwają prace wykończeniowe, uruchamianie systemów bezpieczeństwa, malowanie ostatnich odcinków oznakowania poziomego, bram w przejeździe awaryjnym oraz nawie środkowej na wlocie do obiektu, wykonywanie nawierzchni z żywicy w przejściach awaryjnych i montaż słupków prowadzących.
Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA
Bezpieczeństwo to priorytet
Zgodnie z opisem minimalnych wymagań bezpieczeństwa dla tuneli w transeuropejskiej sieci drogowej w dyrektywie tunelowej, obiekt pod Ursynowem został wyposażony w system zasilania podstawowego i awaryjnego, oświetlenie podstawowe, awaryjne i ewakuacyjne. W układzie wentylacji system pomiarowy zmierzy stężenia tlenku węgla i tlenków azotu. Będzie też kontrolowana automatycznie widoczność w tunelu, czujniki wykryją i zasygnalizują pożar. Bezpieczeństwo zapewnią też systemy punktów alarmowych, komunikacji radiowej służb ratowniczych i porządkowych, a także hydranty przeciwpożarowe, odwodnienie, kanalizacja deszczowa, przeciwpożarowa i drenażowa. Wzdłuż ścian tunelu wybudowano chodniki, które posłużą jako ciągi ewakuacyjne. Przejścia pomiędzy nawami rozlokowano co 250 m – informacje o odległości będą pokazywane na tablicach oświetlenia awaryjnego.
Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA
Centra zarządzania
Trwa procedura uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku, w którym znajdzie się Centrum Zarządzania Tunelem. Będą tam spływać informacje z czujników i kamer zainstalowanych w obu nawach tunelu. Pracowników będzie wspomagać system sterowania, zarządzania bezpieczeństwem i ruchem. Wszystko ma działać przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Tu także będzie siedziba Krajowego Centrum Zarządzania Ruchem zbierającego dane z centrów regionalnych.
Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA
Prace na powierzchni
Poza pracami w tunelu, po wschodniej stronie węzła Warszawa Ursynów, trwa montaż oznakowania pionowego oraz bramownic z tablicami kierunkowymi. Na trasie głównej wykonywane jest oznakowanie poziome, a na drogach dojazdowych są układane ostatnie warstwy nawierzchni. 1 lipca 2021 r. rozpoczęły się roboty dokończeniem prac na skrzyżowaniu ul. Płaskowickiej z al. KEN. Trwają też humusowanie pasa rozdziału oraz wzdłuż dróg dojazdowych, nasadzenia zieleni oraz inne prace porządkowe.
Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA
Jeszcze co najmniej dwa miesiące
Zaawansowanie prace na ursynowskim odcinku POW przekracza 95%, prowadzone są testy i odbiory. W przygotowaniu jest dokumentacja do złożenia wniosku o pozwolenie na użytkownie. Procedurę przeprowadzi Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Wynik pozytywny pozwoli na oddanie trasy do użytkowania. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szacuje, że kierowcy pojadą tunelem za około dwa miesiące.
Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA
Budowa drogi ekspresowej S2 na odcinku Puławska–Lubelska (o długości 18,6 km) uzyskała dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020 w wysokości około 2 mld zł.
Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA
Przeczytaj także: Rozpoczęło się drążenie tuneli kolejowych pod Łodzią
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.