• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Ocieplenie stropu: czym i dlaczego pianką PUR?

Opublikowano: 05-07-2021 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Strop to specyficzny element konstrukcyjny budynku, który z jednej strony stanowi zamknięciem jednej kondygnacji, z drugiej natomiast pełni funkcję podłogi dla kondygnacji wyższej. Dlaczego strop powinien zostać ocieplony? W jakich sytuacjach jest to konieczne oraz jaki materiał będzie do tego odpowiedni? Sprawdźmy.


Fot. Purios Fot. Purios

Strop vs poddasze

Wielu właścicieli domów jednorodzinny nie ociepla swojego poddasza, jeżeli nie jest to użytkowana część budynku. W sytuacji, gdy stanowi ono pomieszczenie, w którym nie mieszkają żadne osoby, to rzeczywiści ocieplenie poddasza nie jest konieczne. Nie oznacza to jednak, że należy je pozostawić bez wykonania żadnych niezbędnych czynności. Jeżeli poddasze pełni jedynie funkcję strychu lub suszarni, wówczas konieczne jest ocieplenie stropu. Dlaczego?

Dla oszczędności!

Zacznijmy od najważniejszego aspektu, czyli od pieniędzy i kosztów związanych z dogrzewaniem domu oraz pracą klimatyzacji. Ocieplenie stropu odpowiednią izolacją termiczną odgrywa istotną funkcję z punktu widzenia energooszczędności i sprawności ocieplenia całego domu. Przede wszystkim ocieplenie stropu w znacznej mierze przyczynia się do zmniejszenia powierzchni użytkowej obiektu, która zostaje poddana procesowi ogrzewania, a tym samym znacznie redukuje zapotrzebowanie na energię.

Właściwie zaizolowany strop stanowi barierę ochronną, której podstawowym zadaniem jest zatrzymywanie ciepła pochodzącego z systemu ogrzewania wewnątrz domu. Ponadto odpowiednia izolacja zapewnia przenikanie ogrzanego powietrza przez strop w kierunku poddasza, które nie jest ogrzewane. Wyeliminowanie możliwości ucieczki ciepłego powietrza do najwyższej kondygnacji budynku przekłada się na znacznie mniejsze straty energii cieplnej, a co za tym idzie, zmniejszenie konieczności dogrzewania pomieszczeń. Najważniejsze jest bowiem to, aby jak najefektywniej redukować straty ciepła, pozwalając, by pozostało ono wewnątrz pomieszczeń użytkowych.

Czym ocieplić strop?

Jeśli chodzi o efektywne ocieplenie stropu, a także poddasza, najpopularniejszym rozwiązaniem jest obecnie pianka poliuretanowa. Co ważne, w odróżnieniu np. od wełny mineralnej, pianka PUR nie traci wraz z upływem czasu swoich właściwości termoizolacyjnych i przeciwwilgociowych. Pianka zapewnia nie tylko odpowiedni komfort termiczny, ale również doskonale wycisza poszczególne kondygnacje. Dzięki swoim właściwościom (m.in. odpowiedniej gęstości i nieregularnej powierzchni zewnętrznej) idealnie pochłania niepożądane dźwięki, tłumiąc hałas. Pianka PUR eliminuje również mostki cieplne, idealnie pokrywając całą powierzchnię izolowaną, a przy tym nie chłonąc wilgoci.

Fot. Purios Fot. Purios

Pianka poliuretanowa aplikowana natryskowo to materiał, który zwiększa swoją objętość po nałożeniu (podobnie, jak np. pianka używana do osadzania okien i drzwi). Dzięki temu pianka sama dopasowuje się do kształtu izolowanych miejsc, co jest niezwykle przydatne przede wszystkim tam, gdzie więźba ma skomplikowaną konstrukcję, wiele załamań lub/i dużą ilość krzyżujących się elementów. Niewielki ciężar piany PUR sprawia, że może być ona z powodzeniem stosowana w starym budownictwie przy termomodernizacji czy dociepleniu.

Każda termomodernizacją wiążą się najczęściej z pewną niewygodą i dyskomfortem dla domowników. W przypadku metody natryskowej z wykorzystaniem pianki PUR zostaje to zredukowane do minimum. Sama izolacja trwa szybko i bezproblemowo, a odpowiednia warstwa pianki może zostać rozprowadzona na powierzchni np. 250 m2 już w ciągu 8 godzin.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia