O montażu urządzeń na działkach w pobliżu POW poinformował w sobotę wiceprzewodniczący stołecznej rady Sławomir Potapowicz.

Wraz z uruchomieniem tunelu przez Ursynów i puszczeniem ruchu ciężarowego, obawiamy się, że hałas będzie jeszcze większy. Być może także wyniki naszych badań pozwolą GDDKiA podjąć działania zmierzające do posadowienia lepszych ekranów, chroniących przed hałasem – powiedział podczas konferencji.

Dzięki instalacjom mieszkańcy Wawra będą mogli na bieżąco śledzić skalę generowanego przez obwodnicę hałasu. Służyć temu będzie strona internetowa www.halaswarszawa.pl.

Warszawscy radni zabezpieczyli 2,5 mln zł z budżetu miasta na utworzenie mapy akustycznej stolicy. W jej ramach przeprowadzane będą m.in. właśnie pomiary przy POW.

Dlaczego hałas w Wawrze jest szczególnie uciążliwy? Jak tłumaczył radny Wojciech Godlewski, wynika to w głównej mierze ze zbyt małej liczby ekranów akustycznych i ich funkcji. Zamontowano 23 tys. m2 urządzeń, podczas gdy decyzja środowiskowa z 2011 r. uwzględniała instalację 63 tys. m2 (zmniejszenie powierzchni nastąpiło wskutek zmian w przepisach w 2017 r.). Ponadto, zastosowano ekrany, które odbijają, a nie pochłaniają hałas. Do tego na jezdni położono niewłaściwą nawierzchnię z betonu cementowego, który nie gwarantuje niskiego poziomu hałasu.

Południowa Obwodnica Warszawy to długa na 18,5 km trasa, która ma ułatwić ruch między dzielnicami Mokotów, Ursynów i Wawer oraz powiązać S2 z drogami krajowymi oraz autostradą A2. Część trasy prowadzić będzie przez tunel, który będzie najdłuższym (2,3 km) polskim obiektem tego typu budowanym w warunkach miejskich. Przeprawa jest już prawie gotowa, jej otwarcie – według szacunków inwestora – powinno nastąpić we wrześniu br.

Przeczytaj także: S2: tunel pod Ursynowem będzie otwarty najwcześniej we wrześniu [film]