Podpisano umowę na przygotowanie studium wykonalności dla budowy 140-kilometrowej linii kolejowej Ostrołęka–Łomża–Giżycko. To element programu kolejowego w ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).
Fot. CPK
Wykonawcą zostało konsorcjum firm: Egis Rail, Egis Poland i JAF Geotechnika. W przetargu oferty oceniane były pod kątem dwóch kryteriów: ceny (70%) i doświadczenia personelu (30%). Na przygotowanie studium wykonawca ma 14 miesięcy, przy czym prace mogą potrwać do 19 miesięcy, ponieważ zadanie polega też na opracowaniu dokumentacji geologicznej i mapy do celów projektowych. Wartość kontraktu wynosi 20 mln zł netto.
Zgodnie z planami, roboty budowlane między Ostrołęką i Łomżą mają rozpocząć się w 2023 r. i potrwać do końca 2027 r. Z kolei między Łomżą a Giżyckiem przewidziano je na lata 2028–2031. Opisywana trasa to element tzw. szprychy nr 3 do CPK: Warszawa–Tłuszcz–Wyszków–Ostrołęka–Łomża–Pisz–Giżycko.
Źródło: CPK
Obecnie Łomża to jedno z największych w Polsce miast bez dostępu do kolei (utraciła go w 1993 r.). Po wybudowaniu szprychy nr 3 dojazd z Warszawy będzie zajmować 1 godz. 15 minut. W przypadku pozostałych miejscowości ma to wyglądać tak: Ostrołęka – do 1 godz., Kolno – 1, godz. 30 min, Pisz – 1 godz. 45 min, Orzysz – do 2 godz., Giżycko – do 2 godz. 15 min.
Źródło: CPK
Budowa CPK
Program kolejowy CPK zakłada budowę łącznie prawie 1800 km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 r. W tym 10 szprych prowadzących do Warszawy i CPK z różnych regionów Polski. Z kolei nowe lotnisko zaplanowano między Warszawą i Łodzią. Cały obiekt ma mieć charakter węzła przesiadkowego, który połączy transport lotniczy, drogowy i właśnie kolejowy. Na początek Port Lotniczy Solidarność będzie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. Pierwsze operacje lotnicze przewidziano na 2007/2008 r.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.