• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Koleje planują most nad Bugiem i rozbudowę torów w Terespolu

Opublikowano: 06-08-2021 Źródło: PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) podpisały umowę na studia wykonalności budowy nowego mostu na Bugu i rozbudowy szerokich torów na stacji Terespol. W wyniku planowanej inwestycji ma się zwiększyć liczba pociągów towarowych na przejściu granicznym Terespol–Brześć.


Most nad Bugiem, tor normalny i szeroki. Fot. Marcin Szot/PKP PLK Most nad Bugiem, tor normalny i szeroki. Fot. Marcin Szot/PKP PLK

Wykonawcą dokumentacji będzie spółka BBF, a opracowanie powstanie w ramach projektu Poprawa dostępności przejścia granicznego Terespol–Brześć. Zaplanowano w nim budowę dodatkowych torów szerokich (1520 mm) na stacji Terespol oraz postawienie nowego mostu przez Bug wraz z włączeniem do układu torów szerokich i normalnych (1435 mm) do stacji.

Studium ma przygotować plan rozbudowy układu torowego w Terespolu, która w efekcie pozwoli na sprawną odprawę większej liczby pociągów o długości 1050 m i nacisku 25 t/oś. Ze względów bezpieczeństwa przewidziano m.in. tor do odstawiania uszkodzonych wagonów, a także wykonanie dróg i chodników inspekcyjnych w międzytorzu ułatwiających czynności celno-graniczne.

Fot. Marcin Szot/PKP PLK Fot. Marcin Szot/PKP PLK

Nowy most nad Bugiem poprawi obsługę pociągów i umożliwi zwiększenie transportu towarów. Przeprawa zapewni przejazd składom normalno- i szerokotorowym, a dzięki temu zwiększy przepustowość transportu na granicy polsko-białoruskiej. Dodatkowo dojdzie do odseparowania ruchu pociągów pasażerskich oraz towarowych. Pojawi się nowoczesny system sterowania ruchem kolejowym.

Powstaną dwa studia wykonalności dla projektów Poprawa dostępności przejścia granicznego Terespol–Brześć, Etap1 – Rozbudowa układu torów o prześwicie 1520 mm stacji Terespol oraz projektu Poprawa dostępności przejścia granicznego Terespol–Brześć, Etap 2 – Budowa nowego mostu na rzece Bug wraz z włączeniem do układu torowego o prześwicie 1520 mm i 1435 mm stacji Terespol.

Fot. Bartosz Wołoszko/PKP PLK Fot. Bartosz Wołoszko/PKP PLK

W dokumentach opracowane zostaną modele finansowo-ekonomiczne oraz harmonogramy rzeczowo-finansowe, niezbędne do ubiegania się o dofinasowania ze środków UE do realizacji robót. Rozbudowę układu torowego stacji Terespol zaplanowano na lata 2022-2024. Budowa nowego mostu wymaga ustaleń ze stroną białoruską – czytamy w komunikacie.

Przeczytaj także: CPK: pociągi wrócą do Łomży, jest ważna umowa

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!