Wiadukt umożliwia przejazd nad trasą kolejową, dlatego zanim rozpoczęto roboty, harmonogram i przebieg prac musiano ustalić z zarządcą linii. Przeprawa ma 54,6 m długości, składa się z dwóch niezależnych konstrukcji wykonanych w odstępie niemal 40 lat. Część na torami, jednoprzęsłową (z dwoma wspornikami, ramowy ustrój nośny), zbudowano w 1960 r. Z kolei w latach 90. XX w. wiadukt wydłużono – powstało wolnopodparte przęsło o konstrukcji ze strunobetonowych belek prefabrykowanych (w ten sposób poprowadzono ul. Kolejową).

Jak podały władze miasta, ze względu na położenie wiaduktu w ciągu DK25, jest to jeden ze strategicznych obiektów miasta. Celem planowanych prac budowlanych jest wzmocnienie istniejącej konstrukcji ustroju nośnego w części ramowej, naprawa ustrojów nośnych i podpór oraz wymiana wyposażenia obiektu w celu poprawy bezpieczeństwa użytkowników obiektu – wyjaśnia Grzegorz Pająk, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Koninie. Dodaje, że zamontowane zostaną m.in. nowe bariery, balustrady i osłony przeciwporażeniowe.

Wiadukt zamknięty będzie do końca listopada. Przeprowadzenie wszystkich prac pochłonie 3,5 mln zł, z czego ponad 1,7 stanowi wsparcie z krajowego budżetu.

Przeczytaj także: Wielkopolska – krok do budowy mostu nad Notecią