Poinformowano, że wraz z projektem powstać mają materiały niezbędne do zgłoszenia robót budowlanych zgodnie z art. 30 Prawa budowlanego. Wykonawca dokumentacji ma określić aktualną nośność obiektów i przeprowadzić badania materiałów konstrukcji obiektu koniecznych do realizacji opracowania.

Oferty można składać do 20 sierpnia, a planowany termin realizacji zamówienia to 20 listopada br. W związku z tym, że koszt przygotowania projektu wykonawczego oszacowano na poniżej 130 tys. zł, nie ogłoszono przetargu, a wybrano formułę zapytania.

Same roboty budowlane przewidziano na 2022 r.

Most Dębnicki w Krakowie

Most Dębnicki to trzyprzęsłowy (36+85+36 m) obiekt o konstrukcji nośnej ciągłej  z blachownic nitowanych zespolonych z żelbetową płytą pomostu. Ustrój nośny oparto na podporach pełnościennych z betonu zbrojonego. Długość konstrukcji wynosi 157,5 m, szerokość całkowita 19,5 m (12 m jezdni plus obustronne chodniki po 3,75 m).

Przeprawa łączy Stare Miasto oraz Zwierzyniec z Dębnikami, roztacza się z niej widok na Wawel. W latach 1887–1888 w tym miejscu, na potrzeby kolei obwodowej, zbudowano trójprzęsłowy most o konstrukcji kratowej (przejazd także dla ruchu kołowego). W 1911 r. z tamtego mostu usunięto torowisko. W styczniu 1945 r. przeprawę wysadzili wycofujący się Niemcy. W dzisiejszym kształcie (także bez torowiska) most funkcjonuje od 1951 r.

Wspomniana ul. Konopnickiej przebiega, jako przedłużenie Alei Trzech Wieszczów, właśnie od Mostu Dębnickiego do Ronda Matecznego.

Przeczytaj także: Mosty przez Wisłę w Krakowie