Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowę na opracowanie koncepcji programowej (KP) dla budowy II etapu obwodnicy Sanoka w ciągu DK28. I odcinek obejścia miasta otwarto na początku 2020 r.
Wizualizacja: GDDKiA
Drugi etap budowy obejścia Sanoka to jedno z ośmiu zadań realizowanych w woj. podkarpackim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Nowa droga w ciągu DK28 ułatwi wyjazd w kierunku Przemyśla i dalej przejścia granicznego w Medyce i Korczowej, a także w Bieszczady.
KP ma doprecyzować wypracowane przez GDDKiA założenia projektowe i zaprezentować przedstawi wariantowe rozwiązania obiektów drogowych i inżynieryjnych. Obejmie też swoim zakresem pełne rozpoznanie geologiczne. Na jej podstawie będzie możliwe podjęcie decyzji dotyczących docelowych rozwiązań projektowych i technologii realizacji. W dokumencie zostanie też uściślony zakres rzeczowy i finansowy inwestycji.
W ramach budowy drugiej części obwodnicy Sanoka powstanie droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o długości około 3 km, na który złoży się rozbudowa 1 km istniejącej DK84 i budowa 2 km nowego odcinka DK28. Zaplanowano wykonanie trzech mostów, rond, urządzeń ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Początek projektowanego odcinka drogi rozpocznie się tuż za rondem, gdzie kończy swój bieg istniejąca część obwodnicy. Dalej trasa na odcinku około 1 km przebiegać będzie w kierunku południowo-zachodnim w śladzie istniejącej DK84. Następnie poprowadzona zostanie nowym śladem w kierunku północno-wschodnim, przekraczając linię kolejową nr 108 oraz rzekę San i włączając się do istniejącej DK28 (ul. Przemyska) w miejscowości Bykowce.
Aktualnie DK28 w Sanoku przebiega przez obszary zwartej zabudowy mieszkaniowej z licznymi jednopoziomowymi skrzyżowaniami i przejściami dla pieszych. Oddanie do użytku pierwszego fragmentu obwodnicy pozwoliło przenieść ruch tranzytowy od strony Krosna na DK28 i DK84 w kierunku przejścia granicznego Krościenko-Smolnica. W II etapie nastąpi domknięcie obejścia, które za Sanokiem będzie przebiegać w kierunku Przemyśla. Ma to odciążyć układ komunikacyjny i zwiększyć przepustowości dróg, a także podnieć poziom bezpieczeństwa mieszkańców.
Koncepcję programową dla II etapu budowy obwodnicy Sanoka opracuje spółka Sweco Polska za ponad 1,48 mln zł.
Przeczytaj także: Są chętni na budowę ostatniego odcinka S1 na trasie Mysłowice–Bieruń
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.