Papiery antykorozyjne VCI to popularne materiały opakowaniowe zawierające lotne inhibitory korozji. Wykorzystuje się je do zabezpieczenia metalowych elementów i części przed rdzewieniem oraz niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Sprawdźmy, jak dokładnie działają papiery antykorozyjne i gdzie się je stosuje.
Fot. Kenmix
Papiery antykorozyjne VCI — czym są i jak działają?
Papiery antykorozyjne to po prostu arkusze papieru lub tektury nasączone tzw. lotnymi inhibitorami korozji (ang. Volatile/Vapor Corrosion Inhibitor). Są to substancje chemiczne, które stopniowo ulatniają się z papieru, wypełniając wnętrze opakowania i tworząc przeciwkorozyjną barierę ochronną.
Papiery antykorozyjne VCI działają na dwa sposoby. Po pierwsze cząsteczki lotnych inhibitorów korozji osadzają się na powierzchni elementów metalowych. Tworzy to bardzo cienką warstwę ochronną o grubości zaledwie 4-5 cząsteczek. Tak cienka powłoka nie wymaga zmywania przed obróbką czy montażem elementu. Oznacza to, że zapakowana w papiery antykorozyjne część nadaje się do natychmiastowego wykorzystania.
Lotne inhibitory korozji tworzą nie tylko bezpośrednią, powierzchniową barierę ochronną. Stopniowo uwalniane z papierów antykorozyjnych rozchodzą się po całym wnętrzu opakowania, tworząc ochronną atmosferę antykorozyjną. Stanowią więc doskonałe zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi.
Rodzaje papierów antykorozyjnych VCI i ich największe zalety
Fot. Kenmix
Wszystkie papiery antykorozyjne działają na tej samej zasadzie — uwalniają lotne inhibitory korozji do wnętrza opakowania. Trzeba jednak pamiętać, że pełnią one również funkcję opakowaniową. Istnieją więc różne typy papierów antykorozyjnych, dostosowane do różnego rodzaju opakowań oraz potrzeb klientów.
Papiery antykorozyjne Kenmix dostępne są w formie rolek lub arkuszy o dowolnych wymiarach. Są to nie tylko tradycyjne papiery opakowaniowe wykorzystywane do zawijania elementów metalowych lub jako przekładki w opakowaniach zbiorczych.
Dostępne są także specjalistyczne papiery antykorozyjne VCI, np. krepowane, powlekane polietylenem, silikonowane czy wzmacniane. Takie papiery mogą pełnić funkcję kompletnego opakowania, które nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych materiałów.
Zalety papierów antykorozyjnych VCI
Papiery antykorozyjne VCI są bardzo łatwe w użyciu. Elementy metalowe nie wymagają nanoszenia na ich powierzchnię żadnych substancji, jak ma to miejsce w przypadku olejów i smarów. Nie ma też kłopotu z usunięciem środków ochronnych przed obróbką lub montażem części.
Wygodna to jednak niejedyna zaleta. Papiery antykorozyjne VCI zapewniają też wysoką skuteczność. Lotne inhibitory korozji docierają bowiem w każdy zakamarek opakowania. Bez trudu dostają się więc w wąskie szczeliny czy inne miejsca trudnodostępne. Papiery antykorozyjne są zatem idealnym sposobem na zabezpieczenie części o skomplikowanej budowie. Pokrycie takich elementów smarem lub olejem jest niezwykle trudne (wymaga zazwyczaj metody zanurzeniowej). Jeszcze trudniejsze jest usunięcie smarów i olejów z małych otworów i rozmaitych zakamarków. Metody VCI eliminują te problemy, gwarantując przy tym doskonałą ochronę.
Warto wspomnieć również o tym, że papiery antykorozyjne VCI emitują inhibitory korozji stopniowo. Dzięki temu zapewniają skuteczną ochronę elementów metalowych nawet przez 3 lata.
Atutem takiej ochrony przed korozją jest również to, że papiery antykorozyjne są ekologiczne i nadają się do recyklingu. Nie stwarzają więc żadnego zagrożenia dla środowiska czy ludzi, a ich utylizacja jest bezproblemowa.
Gdzie wykorzystuje się papiery antykorozyjne VCI?
Fot. Kenmix
Papiery antykorozyjne VCI mają liczne zalety. Są łatwe w użyciu, wysoce skuteczne, a ich działanie utrzymuje się przez długi czas. Właśnie dlatego są tak chętnie stosowane w czasie transportu i magazynowania elementów metalowych.
Opakowania VCI stosowane są w wielu gałęziach przemysłu. Korzysta się z nich w branży motoryzacyjnej, lotniczej czy stoczniowej, w przemyśle ciężkim i wojskowym. Papiery antykorozyjne służą więc do ochrony wszelkiego rodzaju metalowych elementów i części pojazdów oraz maszyn.
Papiery antykorozyjne zapewniają doskonałą ochronę elementów metalowych w czasie ich magazynowania. Zapakowane w nie części mogą spokojnie czekać na obróbkę, montaż lub wysyłkę do klienta. Wykorzystuje się je np. w zakładach obróbki metali, warsztatach, na halach montażowych, w magazynach, a nawet w sklepach.
Metalowe części pakuje się w papiery antykorozyjne również na czas transportu. To gwarancja, że części trafią na miejsce przeznaczenia w idealnym stanie.
Na koniec warto wspomnieć, że opakowania VCI to nie tylko papiery antykorozyjne. Dostępne są również folie, płyny i innego rodzaju emitery lotnych inhibitorów korozji. Bez problemu można więc dopasować rodzaj opakowania do indywidualnych potrzeb klienta.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.