• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kraków: powstał tymczasowy polder na potoku Malinówka

Opublikowano: 01-09-2021 Źródło: UM Kraków

W nocy z wtorku na środę na potoku Malinówka przy ul. Blacharskiej w Krakowie utworzono tymczasowy polder, który zatrzymał znaczne ilości wody zagrażające mieszkańcom Bieżanowa i okolic. Prace zakończono o 3:00 w nocy.


Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl
  • Tymczasowy zbiornik znajduje się w miejscu planowanej inwestycji Wód Polskich
  • Zbudowano go z big bagów z kruszywem i worków z piaskiem
  • Zostanie rozebrany po rozpoczęciu budowy nowego zbiornika retencyjnego

Zbiornik to inicjatywa władz miasta zrealizowana we współpracy ze służbami wojewody małopolskiego. Zbudowano go z tzw. big bagów z kruszywem. Konstrukcję uszczelniły worki z piaskiem.

Akcja służb i miasta

Rozwiązanie na Malinówce będzie trwało do czasu rozpoczęcia prac nad zbiornikiem Malinówka I i Malinówka II, czyli co najmniej do przyszłego roku – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.

W akcji brali udział strażacy z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej (Bieżanów, Przewóz, Tyniec, Zbydniowice), pracownicy Urzędu Miasta Krakowa, Wód Polskich, wojewody małopolskiego oraz mieszkańcy Krakowa.

Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl


Tymczasem że Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przygotowuje się do budowy czterech zbiorników retencyjnych na Serafie i Malinówce. Wraz z istniejącym zbiornikiem Serafa I mają uchronić Bieżanów przed podtopieniami w przyszłości.

Reakcja na wzbierającą wodę

Decyzję o budowie tymczasowego zbiornika podjęto ponieważ we wtorkowe popołudnie zaczął się wypełniać zbiornik Serafa I. Znaleźliśmy optymalne rozwiązanie, które zatrzymało falę wody na potoku Malinówka zanim dotrze ona do istniejącego zbiornika przeciwpowodziowego w Krakowie Bieżanowie. Wykorzystaliśmy miejsce, w którym powstanie zbiornik Malinówka II. Będzie on pracował w tzw. kaskadzie Serafy i Malinówki – komentuje Łukasz Kmita, wojewoda małopolski

Mieszkańcy Bieżanowa od kilku dni otrzymują worki z piaskiem przygotowana w kontenerach przekazanych przez miejskie służby. Patrol straży miejskiej informuje o aktualnej sytuacji.

Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl

W tym tygodniu miasto ma podpisać porozumienie z Wodami Polskimi określające zasady współpracy miasta i rządowej jednostki także przy innych ciekach w Krakowie, w szczególności potokiem Drwiny. We wtorek, przy ul. Udzieli, gdy istniało realne zagrożenie dla okolicznych mieszkańców, to strażacy z Państwowej Straży Pożarnej weszli do przepustu kolejowego i go oczyścili – informuje Andrzej Kulig.

Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl

Pogotowie przeciwpowodziowe

O 6 rano stan Wisły na posterunku wodowskazowym Kraków–Bielany wynosił 432 cm. To o 62 cm powyżej stanu ostrzegawczego, a tendencja pozostaje wzrostowa. Na Serafie i innych krakowskich potokach sytuacja się stabilizuje. W mieście obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

Przeczytaj także: Znowu pada w Małopolsce

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia