W kwietniu 2021 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowy na pięć zadań dotyczących budowy Mazurskiej Pętli Rowerowej. Część trasy będzie przebiegać obok dróg krajowych w woj. warmińsko-mazurskim.
Budowa drogi rowerowej wzdłuż DK59 w okolicy Rynu. Fot. GDDKiA
- Mazurska Pętla Rowerowa osiągnie długość 300 km
- 8 km powstanie wzdłuż dróg krajowych w ramach zamówień GDDKiA
- Większość tych robót zakończy się w grudniu 2021 r., jedno zadanie w marcu 2022 r.
Cała Mazurska Pętla Rowerowa ma liczyć około 300 km, natomiast GDDKiA odpowiada za prace na długości 16,3 km w pasie dróg krajowych, z czego drogi rowerowe będą liczyć 8 km. Łączna wartość kontraktów wynosi 14,5 mln zł. Zadania są realizowane na terenach powiatów węgorzewskiego, giżyckiego, mrągowskiego oraz piskiego.
Maldanin, droga rowerowa wzdłuż DK63. Fot. GDDKiA
Zakres robót:
- budowa 7 km wydzielonych dróg rowerowych (drogi krajowe nr 16, 59 i 63),
- budowa 1 km wydzielonych dróg rowerowych z chodnikiem (drogi krajowe nr 16, 59 i 63),
- budowa kładki rowerowej w Okartowie (droga krajowa nr 16),
- remont 1 km chodników wzdłuż drogi krajowej nr 16 w Mrągowie, Probarku i Okartowie,
- przebudowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Kolejowej i M. Skłodowskiej-Curie w Mrągowie (droga krajowa nr 16),
- budowa dwóch zatok autobusowych: na drodze krajowej nr 59 w miejscowości Canki i na drodze krajowej nr 63 w miejscowości Pozezdrze,
- wykonanie oznakowania trasy.
Budowa drogi rowerowej wzdłuż DK16 w okolicy Mrągowa. Fot. GDDKiA
Stan prac budowlanych
Trwają przygotowanie do przebudowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu w Mrągowie, w pozostałych miejscach toczą się prace. W Pozezdrzu i Węgorzewie wykonano nasypy, wykopy, krawężniki, a w Wilkasach zakończono roboty przygotowawcze. W Mrągowie wzdłuż DK16 na odcinku 400 m powstały już nasypy i wykopy, a ustawiane są krawężniki i obrzeża. Podobnie na DK16 w Probarku – ukończono jedną stronę obrzeża, nasypy i wykopy; powstaje podbudowa stabilizowana cementem. W Prawdowie podbudowy są gotowe do ułożenia masy bitumicznej.
Budowa drogi rowerowej wzdłuż DK16 w Probarku. Fot. GDDKiA
W Rynie ciąg pieszo-rowerowy ma nasypy, wykonawca układa podbudowę stabilizowaną cementem oraz z kruszywa. Kończą się roboty brukarskie. Do prac branżowych związanych z przebudową kolizji energetycznej związanej z budową kładki dojdzie w Okartowie. Teren pod ten obiekt bezpłatnie przekazały Wody Polskie. W tej miejscowości powstaje też ścieżka rowerowa – wykonano już podbudowę z kruszywa. W Jeglinie przestawiono słupy telekomunikacyjne i ułożono warstwę wiążącą oraz ścieralną, natomiast w Maldaninie prace budowlane zakończono, wkrótce pojawi się oznakowanie.
Budowa drogi rowerowej i zatoki autobusowej przy DK63 w Pozezdrzu. Fot. GDDKiA
Prawie wszystkie zadania zakończą się w grudniu 2021 r., jedynie kładka w Okartowie zostanie oddana do użytku w marcu 2022 r.
Strategiczny projekt
Mazurska Pętla Rowerowa jest elementem strategii Wielkie Jeziora Mazurskie 2020. Projekt uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury 2014–2020. Beneficjentem jest Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie. Wartość przedsięwzięcia wynosi 80 mln zł, a zakończy się ono w 2023 r. Inwestycje w ramach tego przedsięwzięcia przez GDDKiA są finansowane z budżetu państwa.
Budowa drogi rowerowej przy DK63 w Węgorzewie. Fot. GDDKiA
Przeczytaj także: Słynna częstochowska promenada zostanie przebudowana
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.