Krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformował, że do przetargu na przygotowanie strategicznych map hałasu dla dróg krajowych w woj. małopolskim wpłynęły dwie oferty. Mapy mają przedstawić stan akustyczny środowiska w otoczeniu ponad 700 km dróg krajowych, o ruchu powyżej 3 mln pojazdów rocznie.
Fot. Wlodzimierz/Adobe Stock
- Arkusze sprawozdawcze zostaną przekazane do samorządu wojewódzkiego i inspektoratu ochrony środowiska
- Będą wykorzystane do aktualizacji programu ochrony środowiska przed hałasem
- Dokumenty otrzyma też Komisja Europejska
Ceny w limicie
Obie oferty zmieściły się w budżecie GDDKiA (ponad 461 tys. zł). Niższą cenę zaproponowała spółka EKKOM – około 275,5 tys. zł. Droższa była firma KFB Acoustics, która oczekuje prawie 312,7 tys. zł. Wybrana firma opracuje pełny zakres strategicznej mapy hałasu (terminy to 110, 130, 150 dni od podpisania umowy – termin będzie zależał od deklaracji w ofercie). Po wykonaniu zadania będzie miał 21 dni na przygotowanie arkuszy sprawozdawczych.
Wyniki GDDKiA przedłoży Marszałkowi Województwa Małopolskiego oraz Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska (GIOŚ). Zostaną wykorzystane do opracowania aktualizacji programu ochrony środowiska przed hałasem na terenie województwa. Z kolei GIOŚ przekaże arkusze Komisji Europejskiej.
Model obliczeniowy
Zadaniem wykonawcy będzie stworzenie modelu obliczeniowego do wykonania analiz. Ma on powstać na podstawie pomiarów akustycznych z generalnego pomiaru hałasu przeprowadzonego w 2020 r. oraz informacji o zagospodarowaniu przestrzennym sąsiedztwa dróg. Pod uwagę wzięte będą też ortofotomapy, model terenu, a także dane ruchowe na sieci dróg krajowych obejmujące informacje o natężeniu ruchu oraz jego strukturze. Model obliczeniowy uwzględni również informacje o istniejących zabezpieczeniach akustycznych oraz dane z rozpoznania terenów podlegających ochronie akustycznej – informuje GDDKiA.
Prezentacja danych
Dane zostaną zaprezentowane na dwa sposoby: opisowo i w formie wielowarstwowej mapy tematycznej. W tym pierwszym znajdzie się m.in. zestawienie terenów zagrożonych hałasem, informacje o przekroczeniach wartości dopuszczalnych hałasu w środowisku, a także rezultaty działań ochronnych. W części graficznej pojawią się mapy tematyczne, takie jak mapy imisyjne oraz emisyjne terenów objętych ochroną akustyczną, a także terenów zagrożonych hałasem.
Wykorzystanie map
Strategiczne mapy hałasu służą do opracowania danych dla państwowego monitoringu środowiska, planowania strategicznego, tworzenia i aktualizacji programów ochrony środowiska przed hałasem czy informowania społeczeństwa o zagrożeniach przez niego powodowanym.
Mapy muszą być opublikowane do 30 czerwca 2022 r. Sporządza się je co pięć lat. Szczegółowe wymagania określa rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z dnia 1 lipca 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych ujętych na strategicznych mapach hałasu, sposobu ich prezentacji i formy ich przekazywania.
Przeczytaj także: Tunel pod Ursynowem: powietrze będzie badane cały rok
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.