Ujednolicenie przepisów dotyczących ograniczników prędkości w pojazdach, zawężenie katalogu pojazdów, które należy zgłosić w stacji kontroli po wymianie drogomierza, przeniesienie niektórych kompetencji ministra infrastruktury na inny podmiot – to zmiany, które pojawią się w nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Rząd właśnie przyjął przedłożoną przez szefa resortu infrastruktury nowelę.
Fot. Natee Meepian / Adobe Stock
W nowelizacji zachowano obowiązek wyposażania pojazdów w homologowany ogranicznik prędkości (odwołując się do pojazdów kategorii M2, M3, N2 i N3), który ogranicza ich prędkość do 100 km/godz. oraz 90 km godz. Przepisy w tej kwestii zostały ujednolicone, a ma to związek z dostosowaniem się do terminologii stosowanej w Unii Europejskiej i zachowaniem spójności z przepisami homologacyjnymi.
Z obowiązku zgłaszania w stacji kontroli pojazdów po wymianie drogomierza wyłączone zostały m.in. maszyny budowlane oraz wózki widłowe.
Jeśli zaś chodzi o kompetencje ministra infrastruktury, to te dotyczące wydawania odstępstwa od warunków technicznych, jakim ma odpowiadać pojazd, przeniesiono na Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego. Ma to usprawnić obsługę dotyczącą wydawania odstępstwa od warunków technicznych pojazdów (rocznie w tej sprawie składanych jest około 1,4 tys. wniosków).
Nowela prawa o ruchu drogowym ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r. z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innym terminie.
Przeczytaj także: NIK skontrolowała umowy na inwestycje w infrastrukturę liniową
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.