Warszawski Standard Zielonego Budynku ma być zbiorem ekologicznych wymagań w obszarach: efektywności energetycznej, zaopatrzenia w ciepło i chłód, gospodarowania wodą i odpadami w budynku oraz wprowadzania elementów błękitno-zielonej infrastruktury.

Oprócz wytycznych obejmujących kwestie klimatyczne i środowiskowe, w zbiorze znaleźć się mają zapisy dotyczące zapewnienia komfortu użytkownikom budynków, m.in. w zakresie jakości powietrza wewnątrz obiektu, komfortu cieplnego i dźwiękowego oraz ilości i jakości światła. Standardy mają również zachęcać do wprowadzania rozwiązań, które wspierają podróże rowerem czy transportem publicznym, a także tych opartych na ekonomii współdzielenia, jak parkingi rowerowe, zadaszone wiaty rowerowe czy szatnie z prysznicami oraz szafkami.

Opracowanie takiego standardu dla budownictwa było jedną z wytycznych Warszawskiego Panelu Klimatycznego, który obył się pod koniec ub.r. Do jego realizacji zobowiązał się prezydent miasta Rafał Trzaskowski. Nad rozwiązaniami pracują wspólnie przedstawiciele magistratu oraz Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Jednostki analizują m.in. znane certyfikaty zrównoważonego budownictwa, np. brytyjski BREEAM, niemiecki DGNB, amerykański Livind Building Challenge, polski Zielony Dom czy amerykański WELL.

Pozwoli to skorzystać z najlepszych istniejących praktyk i określić konkretne wymagania i wskaźniki, które będą miały spełniać warszawskie nieruchomości – z uwzględnieniem specyfiki warunków polskiego budownictwa mieszkaniowego i budownictwa użyteczności publicznej – podaje Urząd m.st. Warszawy.

Standardy powinny zostać opracowane i przyjęte do połowy 2022 r. Dostosowanie nowych wymagań do budynków już istniejących będzie rozłożone w czasie.

Przeczytaj także: W październiku rozpocznie się modernizacja warszawskiego parku