Budowa węzła DK86/81 to najważniejsza inwestycja drogowa w Katowicach, a jednocześnie jeden z najważniejszych takich obiektów w kraju. Zaawansowanie prac przekroczyło 75%. Już w listopadzie zostanie oddana do użytku piąta z dziewięciu planowanych łącznic.
Wizualizacja węzła: UM Katowice
- Oprócz dróg powstanie sześć wiaduktów i dziewięć bezkolizyjnych łącznic
- Do umacniania podłoża wykonano ponad 1000 kolumn DSM
- Podziemny zbiornik retencyjny będzie miał pojemność 590 m3
60 tys. pojazdów na dobę
Budowa węzła DK86/81 oznacza rozbudowę dróg krajowych nr 86 i 81, budowę sześciu wiaduktów, dwóch podziemnych przejść dla pieszych i dziewięciu bezkolizyjnych łącznic. Każdej doby przejeżdża tu ponad 60 tys. pojazdów, w rejonie inwestycji działa kolej. Wszystko to sprawia, że realizacja inwestycji z zachowaniem drożności przejazdu przez przebudowywany węzeł stanowi ogromne wyzwanie dla wykonawcy robót, ale też dla kierowców – mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa.
Przebudowa infrastruktury podziemnej
Przedsięwzięcie ma udrożnić kolejne wąskie gardło miejskiego układu komunikacyjnego. Prace, poza drogowymi, obejmują przebudowę wszystkich sieci uzbrojenia podziemnego. Wykonawca wykonał już te prace na łącznie 2,7 km sieci gazowych, zakończono prace przy sieciach wodociągowych, ciepłowniczych oraz linii wysokiego napięcia na odcinku kolidującym z inwestycją o długości ponad 1 km. Wykonawcą węzła DK86/81 jest spółka NDI.
Musieliśmy również przebudować sieci, które należą do kopalni węgla kamiennego Murcki-Staszic: kanał wód dołowych, zapewniający odwodnienie kopalni, kanalizację ogólnospławną, rurociąg wody technologicznej oraz rurociąg sprężonego powietrza – wylicza Adam Owsiany, dyrektor projektu NDI. Największym wyzwaniem w ramach inwestycji drogowo-mostowej była przebudowa magistrali wodociągowej, która zasila sześć miast aglomeracji górnośląskiej. Zrealizowany odcinek ma średnicę 1,2 m i długość ponad 1300 m – dodaje. Magistrala zyskała nowy rurociąg oraz 10 komór rewizyjnych. Przebiega pod liniami kolejowymi i układem drogowym. To odcinki wykonano metodą mikrotunelowania w rurach osłonowych.
Drogi, wiadukty, przejścia podziemne
Przed rozpoczęciem robót DK86 miała przekrój dwujezdniowy. Aktualnie wykonywany odcinek liczący 2,5 km ma dwie nowe jezdnie główne oraz dwie jezdnie zbierająco-rozprowadzające (zapewnią połączenie z bezkolizyjnymi łącznicami obsługującymi ruch tranzytowy i ruch lokalny). Do użytku oddano dwie jezdnie zachodnie, trwa budowa wschodnich z wiaduktami w ich ciągu. Natomiast DK81 została już przebudowana na odcinku o długości 1,1 km.
Przy budowie wiaduktów wzmocniono podłoże pod projektowane podpory. Prace przeprowadzono wykorzystując technologię paneli gruntobetonowych „trench-mix”. Wykonano je do głębokości 9 m. Wykonano też ponad 1000 kolumn DSM, które sięgają na 14 m w głąb gruntu.
Trwa budowa dwóch przejść dla pieszych – roboty żelbetowe i budowa odwodnienia. Po obu stronach DK86 powstaną zadaszone schody i rampy. W listopadzie zostanie oddana do użytku piąta z dziewięciu przewidzianych łącznic. Poprowadzi ruch od centrum Katowic i Sosnowca w kierunku Skoczowa i Wisły.
Podziemny zbiornik retencyjny
Przebudowywane są skrzyżowania ulic Kolistej, Karolinki i 73. Pułku Piechoty. Będzie nowa kanalizacja deszczowa, sieci elektroenergetyczne i teletechniczne. Potem zostanie wykonana droga z chodnikami. Prace są realizowane z utrzymaniem przejezdności w jednym kierunku. Zabezpieczono też ściankami szczelnymi głęboki wykop pod podziemny zbiornik retencyjny, odbierający wody opadowe z kanalizacji deszczowej. Obiekt złożony z rur o średnicy 3,6 m, ułożonych w dwóch rzędach o łącznej długości 86 m i pojemności 590 m3 zostanie zamontowany w najbliższych tygodniach.
Budowa węzła DK86/DK81 zakończy się do połowy 2022 r. Koszt inwestycji wynosi około 308 mln zł. Dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 wyniosło 244 mln zł.
Przeczytaj także: Dwie umowy na łącznie 37 km drogi ekspresowej S19 na Podlasiu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.