Dzięki inwestycji w parku pojawi się nowy, naturalny układ wodny, będzie znacznie więcej zieleni w miejscach rekreacji i strefie wejściowej. Zaplanowano postawienie siłowni plenerowej, automatycznych toalet, ławek i poidełek. Domki fińskie, w tym należący do Ryszarda Kapuścińskiego zostaną wyremontowane.

Projekt obejmuje liczne nasadzenia zieleni: 55 nowych drzew, ponad 6 tys. krzewów, 17 tys. bylin i niemal 1,5 ha łąk. Główny staw zostanie poddany naturalizacji – pozbawiony betonu na dnie ze strefami naturalnej roślinności na brzegach (schronienie dla zwierząt). Pojawi się kilka niecek wodnych porośniętych roślinami. Tymczasowy zbiornik zastępczy pozwoli na przeżycie i rozmnażanie płazom żyjącym w stawie. Inwestycja prowadzona będzie pod nadzorem przyrodniczym.

W centralnej części parku przewidziano naturalny ogród biocenotyczny. Powstanie on na zrekultywowanym i włączonym do parku terenie po dawnej bazie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Będą tez liczne dzikie zakątki i różnorodna zieleń, której dodatkową funkcją będzie retencjonowanie deszczówki. Kładka edukacyjna opowie o parkowych siedliskach przyrodniczych. Chętni znajdą miejsca do kontemplacji.

Zmiany w parku to odpowiedź na potrzeby mieszkańców stolicy. Już w latach 2015–2016 prowadzono trzyetapowe konsultacje społeczne obejmujące diagnozę użytkowania parku, rozmowy na temat funkcji tego terenu oraz warsztaty projektowe (tzw. charrette). Na tej podstawie powstał master plan Pola Mokotowskiego – koncepcja rozwoju parku, uwzględniająca m.in. zagadnienia zieleni, komunikacji i funkcji tego terenu oraz zasad dotyczących obecności psów.

Prace budowlane rozpoczną się w I połowie listopada, zakończenie zaplanowano na IV kwartał 2022 r. Podczas robót park będzie częściowo wyłączany z użytkowania. Dokładny harmonogram będzie znany za dwa tygodnie. Przebudowę zrealizuje spółka Inmel za 39,6 mln zł.

Zakres modernizacji uwzględnia elementy objęte dofinansowaniem w ramach projektu „Rozwój i uporządkowanie terenów zieleni wraz z elementami rekreacyjnymi na terenie Parku Pole Mokotowskie, Parku Żeromskiego oraz Parku Ogrody Kosmosu w Warszawie” współfinansowanego przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

Przeczytaj także: Nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy powstanie park