Przed nami szereg kwestii proceduralnych, których zwieńczeniem będzie uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Dopiero wtedy będzie możliwość uruchomienia tramwaju liniowo. Procedura jest bardziej skomplikowana niż w przypadku prac w ramach Torowej rewolucji ponieważ w przypadku ulicy Szafera cała infrastruktura została wykonana od podstaw, a nie jest modernizacją – mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowa spółki Tramwaje Szczecińskie.

Jaka linia pojedzie pod koniec roku do wybudowanej tramwajowo-autobusowej przy hali Netto Arena będzie zależało od postępu prac związanych z przebudową torowisk na Niebuszewie i Placu Rodła. Poza linią tramwajową zmianie uległ także układ drogowy: powstały cztery ronda (w tym jedno turbinowe), parking park&ride, nowa jezdnia z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach o długości 1,2 km. Pojawiła się infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Wykonawcą robót za prawie 125,20 mln zł jest firma Eurovia Polska.

Inne prace w ramach tej inwestycji obejmowały przebudowę uzbrojenia podziemnego i oświetlenia nowego układu drogowego, budowę parkingu dla rowerów oraz elementów małej architektury i zieleni.

Projekt został dofinansowany ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

Projekt przebudowy ul. Szafera objęty jest dofinansowaniem w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 i działania 6.1. Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach.

Przeczytaj także: Katowice: budowa kluczowego węzła wchodzi w decydującą fazę