Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wybrała najkorzystniejszą ofertę w przetargu na budowę jednego z ostatnich odcinków drogi ekspresowej S1 pomiędzy Mysłowicami i Bielskiem-Białą, który pozostawał jeszcze bez wykonawcy. Propozycję realizacji fragmentu Mysłowice–Bieruń, wartą prawie 490 mln zł, złożyła firma Budimex.
Fot. Cozine / Adobe Stock
W ramach budowy 10-kilometrowego odcinka między Mysłowicami a Bieruniem powstaną dwa węzły drogowe: Kosztowy II oraz Lędziny, dwa miejsca obsługi podróżnych: Lędziny Wschód i Lędziny Zachód, a także 16 obiektów inżynieryjnych.
Wcześniej GDDKiA rozstrzygnęła przetarg na budowę S1 pomiędzy węzłem Oświęcim a obwodnicą Bierunia (2 km) oraz drogi klasy Z (zbiorczej) między węzłem Bieruń a układem ulicznym Bierunia (dojazd do ul. Jagiełły). Realizacja zadania obejmuje także budowę węzła Bieruń oraz pięciu obiektów inżynieryjnym, a efektem przedsięwzięcia ma być skomunikowanie nowej drogi ekspresowej S1 poprzez węzeł Bieruń z istniejącym przebiegiem drogi krajowej nr 44. W tym postępowaniu przetargowym za najkorzystniejszą ofertę uznano propozycję firmy Strabag, która wyceniła zadanie na 212 mln zł.
Budowa S1 między Oświęcimiem a Bielskiem-Białą powinna zakończyć się w 2023 r. Na odcinku pomiędzy Bieruniem i węzłem Oświęcim wraz z obwodnicą Bierunia jako jeden z kamieni milowych wpisano uzyskanie przejezdności jedną jezdnią (w układzie 1+1) w terminie 24 miesięcy od podpisania umowy — czyli z końcem 2023 r. a zakończenie jego budowy przewidziano w 2025 r. Przy założeniu, że do podpisania umowy na budowę odcinka od Mysłowic do Bierunia dojdzie na początku przyszłego roku, zakończenie budowy tego 10 km odcinka nastąpi w 2025 r. – podał inwestor.
Przeczytaj także: Wyniki przetargu na projekt i budowę 40 km drogi ekspresowej S19
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.